Koronavirus mělo na světě přes tři miliony lidí, Evropa hlásí pokles

foto Lidé v rouškách v berlínském metru, 27. dubna 2020.

Berlín/Moskva - Koronavirus se po celém světě potvrdil již u více než tří milionů lidí. Uvádí to server worldometers.info. Británie hlásí nejmenší dubnový přírůstek zemřelých s covidem-19, klesá i počet nakažených. V Itálii zemřelo 333 lidí s koronavirem, nakažených ale ubývá. V Německu se za den potvrdilo 1018 nakažených, nejméně od poloviny března, počet úmrtí vzrostl o 110 na 5750. Pozitivně testovaných výrazně ubylo i na Slovensku, v neděli přibyli jen dva infikovaní. Rusko hlásí za posledních 24 hodin 6198 nových případů nákazy; téměř o 200 méně, než předchozí den.

Worldometers: Koronavirus se prokázal u více než tří milionů lidí

Koronavirus se po celém světě potvrdil již u více než tří milionů lidí. Uvádí to specializovaný server worldometers.info. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie rovněž globálně monitoruje, chybí k překročení této hranice něco přes 7000 potvrzených případů.

Největší počet infikovaných ze všech zemí evidují Spojené státy, kde testy potvrdily koronavirus již u téměř 970.000 lidí. V Evropě je však podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ještě asi o 100.000 více potvrzených případů. Nejhůře jsou tam zasažené velké evropské země jako Španělsko (téměř 230.000 nakažených), Itálie (198.000), Francie (162.000), Německo (158.000) a Británie (154.000).

Británie hlásí nejmenší dubnový přírůstek zemřelých s covidem-19

V britských nemocnicích zemřelo za posledních 24 hodin 360 pacientů s onemocněním covid-19. Je to nejmenší denní přírůstek za duben, nižší údaj úřady zaznamenaly naposledy 30. března, kdy epidemie v zemi propukala. Počet zemřelých však v zemi překonal hranici 21.000. Podle agentury Reuters to dnes oznámil ministr zdravotnictví Matt Hancock. Na většině místech v Británii podle ministra také klesá počet lidí hospitalizovaných kvůli nákaze koronavirem, pacientů v kritickém stavu však ubývá pomalejším tempem.

V zemi zemřelo kvůli covidu-19 od začátku epidemie již 82 pracovníků britského zdravotnického systému (NHS). Jejich rodiny by na základě nového vládního návrhu měly obdržet odškodnění ve výši asi 60.000 liber (1,87 milionu korun). Kabinet přitom hledá další cesty, jak pomoci pozůstalým po zdravotnících zemřelých v důsledku epidemie, řekl Hancock.

Hlavní zdravotnický poradce britské vlády Chris Whitty řekl, že epidemie způsobená koronavirem bude trvat ještě dlouho a že by bylo chybou uvažovat jen v horizontu první vlny onemocnění. V této souvislosti řekl, že nechce uvádět předpokládaný počet všech obětí pandemie. Původní předpoklad 20.000 mrtvých totiž země již překonala.

V Británii se s klesajícím trendem pandemie stále více hovoří o uvolňování ochranných opatření. Vláda se však chce podle Whittyho nejdříve ujistit, že budou setrvale klesat denní počty mrtvých i nakažených, že bude dostatečná kapacita v nemocnicích nebo že bude k dispozici dostatek testů na koronavirus a ochranných zdravotnických pomůcek. Poradce přitom poznamenal, že otevření škol šíření viru urychlí.

Ministr Hancock následně prohlásil, že s tím, jak se bude obnovovat mezinárodní doprava, bude vláda uvažovat o tom, že by zavedla povinnou karanténu pro všechny cestující přijíždějící ze zahraničí.

Německo hlásí 1018 nově nakažených, nejméně od poloviny března

V Německu se za předchozí den potvrdilo dalších 1018 případů nákazy koronavirem, což je nejmenší denní nárůst od poloviny března. Celkem tak země, které má 83 milionů obyvatel, dosud registruje 155.193 potvrzených případů, informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI).

Počet úmrtí z řad nakažených vzrostl za den podle RKI o 110, což je stejně, jako informoval ústav minulé pondělí. Během minulého týdne byly denní počty úmrtí výrazně vyšší, ve středu bylo oznámeno dokonce 281 úmrtí, poté počty klesaly. Celkem eviduje Německo dosud 5750 úmrtí lidí nakažených koronavirem.

Pokud jde o počty nově potvrzených případů za den, je v Německu patrný sestupný trend několik dní. Za sobotu se počet potvrzených případů nákazy zvýšil o 1737, za pátek o 2055, za čtvrtek o 2337 a den předtím o 2352.

RKI ale dnes večer oznámil, že takzvané reprodukční číslo, tedy údaj o tom, kolik jeden infikovaný v průměru nakazí dalších lidí, v Německu opět stoupl na rovných jedna. To znamená, že počet nově nakažených už mírně neklesá, jak tomu bylo v předchozích dnech. RKI aktualizuje počty nakažených a zemřelých každý den brzy ráno.

Sledovaný reprodukční koeficient se v Německu ještě na začátku března pohyboval kolem tří, ale v posledních dnech se ho podařilo stlačit na 0,9. RKI vždy zdůrazňoval, že reprodukční číslo musí být menší než jedna, pokud má epidemie polevit.

Také kancléřka Angela Merkelová po oznámení uvolňování prvních restrikcí přijatých v souvislosti s pandemií upozornila, že i zdánlivě malé změny reprodukčního čísla by mohly mít závažné důsledky. Německá vláda vyzývá jednotlivé spolkové země k obezřetnosti při rozvolňování opatření.

V Itálii zemřelo 333 lidí s koronavirem, nakažených ale ubývá

V Itálii za uplynulý den zemřelo 333 lidí s koronavirem, což je více než o den dříve. Tehdy úřady informovaly o 260 nových obětech. Nově nakažených je ale 1739 oproti 2324, o kterých úřad civilní ochrany informoval v neděli. Jak poznamenala agentura Reuters, jde o nejnižší denní nárůst infikovaných od 10. března. Celkový počet obětí pandemie v zemi tak vzrostl na 26.977; Itálie je druhou nejvíce zasaženou zemí po USA. Počet potvrzených případů nákazy dosáhl 199.414.

Na jednotkách intenzivní péče se dnes v Itálii nacházelo 1956 pacientů, o den dříve to bylo 2009, jde tedy o další klesající trend. Ze všech dosud infikovaných se zatím 66.624 pacientů vyléčilo.

Nejhorší fázi pandemie prožívala Itálie v druhé půlce března, 27. března dosáhla denní bilance úmrtí rekordní výše 919.

Italský premiér Giuseppe Conte na nedělní tiskové konferenci potvrdil, že země začne od pondělí 4. května postupně uvolňovat omezení přijatá kvůli šíření koronaviru. V první řadě má začít opět fungovat průmyslová a stavební výroba, s koncem celostátní karantény také lidé opět budou mít větší svobodu pohybu a budou moci cestovat v rámci svých domovských regionů. V půlce května se mají otevřít obchody, knihovny nebo muzea, začátkem června pak restaurace či kadeřnictví. Školy ale začnou znovu vyučovat až v září.

Ve Francii je dohromady přes 23.000 zemřelých s covidem-19

Ve Francii zemřelo v souvislosti s onemocněním covid-19 od začátku pandemie již 23.293 lidí. Za poslední den úřady zaznamenaly 437 nových obětí, což je nárůst oproti klesající tendenci předchozích tří dnů. V zemi však nadále pomalu ubývá osob, které se z nákazy koronavirem léčí v místních nemocnicích, i těch, kteří pobývají na jednotkách intenzivní péče (JIP). S odvoláním na dnešní vyjádření ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters.

Ve francouzských nemocnicích podlehlo komplikacím spojeným s koronavirem dohromady 14.497 lidí, zbylých 8796 osob zemřelo v domech s pečovatelskou službou. Podle dnes oznámené denní bilance zemřelo v nemocnicích 295 lidí.

Ačkoli po třech dnech poklesu denní počet mrtvých vzrostl, jde o nárůst o 1,9 procenta vzhledem k celkovému počtu obětí. Ještě před deseti dny bylo tempo růstu více než dvojnásobné, poznamenává Reuters.

Hospitalizováno je nadále přes 28.000 pacientů, oproti v neděli oznámeným údajům je to o 162 méně. Na JIP se nachází o 74 méně osob než o den dříve, a to 4608. Oba tyto údaje klesají již více než deset dní v řadě.

Na Slovensku výrazněji ubylo nových případů koronaviru

Na Slovensku v posledních třech dnech výrazněji klesl počet potvrzených nových případů koronaviru. V neděli přibyli v pětimilionové zemi jen dva infikovaní. To je nejméně od první poloviny března, kdy Slovensko zaznamenalo prvního nakaženého. Vyplývá to z oficiálních statistik. Slovensko začíná plošně testovat zaměstnance a klienty domovů sociálních služeb, ve kterých žijí také senioři.

Celkově má Slovensko 1381 lidí pozitivně testovaných na koronavirus a 18 lidí s koronavirem zemřelo. S nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, bylo v neděli hospitalizováno 61 pacientů a pouze jeden z nich musel být napojen na umělou plicní ventilaci.

Premiér Igor Matovič na sociální síti napsal, že Slovensko má z evropských zemí v přepočtu na obyvatele nejméně mrtvých s nemocí covid-19.

Poslední vývoj ocenila také prezidentka Zuzana Čaputová, která dnes jednala s ministry sociálních věcí a zdravotnictví i v souvislosti s domovy pro seniory, které se v zemi dříve staly jedním z ohnisek nákazy.

"Čísla z posledních dnů jsou velmi pozitivní a příznivá. Zároveň nemůžeme zapomínat na zařízení sociálních služeb, kde se vyskytly tyto případy (koronaviru) a měly tragické následky," řekla Čaputová. Dodala, že většina zemřelých po nákaze koronavirem na Slovensku pochází právě ze zmíněných zařízení.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí řekl, že Slovensko spouští plošné testování zaměstnanců a následně i klientů domovů sociálních služeb na koronavirus. Dohromady by tak mělo vyšetření podstoupit 89.000 lidí.

Vládní institut zdravotní politiky minulý týden v novém odhadu uvedl, že při vrcholu nákazy letos v září by na Slovensku mohlo být jen 5580 infikovaných. Oproti předchozím prognózám to znamená výrazný pokles. Podle institutu číslo ukazující, kolik lidí může nakazit jeden infikovaný, ve většině populace Slovenska již kleslo pod hodnotu jedna.

Bratislava kvůli koronaviru ještě v březnu uzavřela školy, řadu prodejen, restaurace či zábavní parky, později zavedla povinné překrytí úst a nosu rouškou či šátkem při pohybu lidí na veřejnosti. Minulý týden začalo Slovensko karanténní opatření uvolňovat.

Hlavní hygienik Slovenska ohlásil, že navrhne ústřednímu krizovému štábu zjednodušení podmínek pro pendlery, zdravotníky a pracovníky ve sociálních službách při příchodu na Slovensko. Dříve úřady rozhodly o tom, že zmíněné skupiny osob budou muset předkládat při vstupu na území Slovenska testy na koronavirus s negativním výsledkem, aby nemusely do povinné karantény. Opatření kritizovali například Slováci, kteří bydlí v Rakousku a v Maďarsku blízko hranic se Slovenskem a kteří do země pod Tatrami dojíždějí například za prací.

V Rusku přibylo 6198 nových případů nákazy, obětí je 794

Rusko hlásí za posledních 24 hodin 6198 nových případů nákazy koronavirem, což je téměř o 200 méně než předchozí den. Celkem je v zemi 87.147 nakažených a 794 lidí s nemocí covid-19 zemřelo; za poslední den přibylo 50 nových úmrtí, informoval zpravodajský server The Moscow Times.

Rusko, které má 146 milionů obyvatel, už překonalo co do počtu nakažených Čínu, která dnes oficiálně oznámila, že v zemi bylo zaznamenáno 82.870 případů nákazy. V celosvětovém měřítku je Rusko devátou nejhůře postiženou zemí.

Moskevské úřady oznámily, že nemají v úmyslu zmírnit karanténní opaření během svátků 1. a 8. května. Odborníci se obávají, že by během těchto dní mohlo dojít k prudkému nárůstu nově nakažených, pokud lidé nebudou dodržovat pravidla izolace.

Ministerstvo obrany uvedlo, že se nemocí covid-19 od března do 26. dubna nakazilo nejméně 874 ruských vojáků, z nich 19 je v kritickém nebo vážném stavu.

Nákazu téměř pěti desítek zaměstnanců oznámila také petrohradská Mariinská nemocnice. Počínaje dneškem bude tato nemocnice sloužit jen pacientům nakaženým koronavirem a všichni ostatní pacienti budou převezeni do jiných nemocnic.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď