SRN si připomíná pád zdi; přispěli k němu i Češi, míní Steinmeier

foto Německý prezident Frank-Walter Steinmeier (zprava) spolu se svými protějšky Jánosem Áderem z Maďarska, Andrzejem Dudou z Polska, Milošem Zemanem z ČR a Zuzanou Čaputovou ze Slovenska během oslav 30. výročí pádu berlínské zdi. Na snímku Zeman pokládá růži k abstraktní skulptuře, jedním z hlavních symbolů rozděleného Berlína.

Berlín - Celé Německo si dnes připomíná 30. výročí pádu berlínské zdi. K přelomové události z 9. listopadu 1989 podle německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera výrazně přispěli i Češi a Slováci svou odvahou a letitým bojem za svobodu. Německá kancléřka Angela Merkelová konkrétně připomněla bývalého českého prezidenta Václava Havla. Ten současný - Miloš Zeman - se dnešních oslav v německé metropoli zúčastnil spolu s prezidenty Slovenska, Polska a Maďarska.

"Dlouhý a vytrvalý boj za svobodu a nezávislost ve vašich zemích, zemích ve středu Evropy, patří k historickým předpokladům tohoto 9. listopadu před 30 lety," řekl Steinmeier hlavám států zemí visegrádské čtyřky (V4), kterou vedle Česka tvoří i Slovensko, Polsko a Maďarsko. "Maďaři, Poláci, Češi a Slováci se chopili svobody. Chopili se svobody pro Evropu a skoncovali s rozdělením kontinentu. Svoboda Evropy je jejich zásluhou," zdůraznil na společném obědě na zámku Bellevue.

Země střední Evropy stihl Steinmeier ocenit už dopoledne u památníku připomínajícího příspěvek zemí Visegrádu k pádu berlínské zdi, k němuž se hlavy států vydaly společně. Ještě předtím se prezidenti i s kancléřkou Merkelovou a dalšími německými politiky zúčastnili hlavního vzpomínkového aktu u nedalekého památníku berlínské zdi na ulici Bernauer Strasse, která je jedním z hlavních symbolů rozděleného Berlína. Všichni během ceremoniálu do mezer ve zdi zasunuli růže. Ve stavbě, která si od roku 1961 vyžádala 140 životů, tak symbolicky udělali otvory.

Šéfka německé vlády ve svém projevu k výročí vzpomenula oběti režimu komunistické Německé demokratické republiky (NDR) a připomněla, že demokratické hnutí ve východním Německu mělo vzor například i v československé Chartě 77. "Svoboda je jako moře: jednotlivé vlny mnoho nezmohou, ale síle příboje se vzdorovat nedá," citovala pak Václava Havla a poznamenala, že "žádné zdi, které rozdělují lidi a omezují svobodu, nejsou tak vysoké ani tak dlouhé, aby nemohly být zničeny".

Oslavy vyvrcholí večer dvouhodinovou multimediální akcí u Braniborské brány, se za Českou republiku zúčastní ministr zahraničí Tomáš Petříček, který dnes pád berlínské zdi označil za jeden z mezníků na cestě k "naší vlastní svobodě".

Večerního vyvrcholení oslav, kterým byla dvouhodinová akce u Braniborské brány, se za Českou republiku zúčastnil ministr zahraničí Tomáš Petříček, který dnes pád berlínské zdi označil za jeden z mezníků na cestě k "naší vlastní svobodě". Prezident ČR Miloš Zeman zase vyjádřil přesvědčení, že konec berlínské zdi byl impulzem pro sametovou revoluci.

Steinmeier před desítkami tisíc lidí v místě, kudy berlínská zeď také vedla, řekl, že v Německu od roku 1989 vyrostly další - a tentokrát neviditelné - zdi z frustrace, nenávisti i odcizení. Němci je podle něj musejí strhnout.

Oslavy historického zlomu, k němuž gratuloval také americký prezident Donald Trump, podle něhož nemůže žádná železná opona zadržet železnou vůli lidu, se dnes ale nesoustředily pouze na Berlín. Lidé vzpomínali i na řadě míst podél bývalé hranice mezi oběma Německy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je středa 21. října 2020

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď