Berlín - Německo prozatím ponechá své vojáky na mírové misi OSN v Mali, ale do května 2024 se chce z této západoafrické země stáhnout. Dnes se na tom podle informací magazínu Der Spiegel a agentury DPA dohodl kancléř Olaf Scholz s ministryněmi obrany, zahraničí a rozvoje Christine Lambrechtovou, Annalenou Baerbockovou a Svenjou Schulzeovou.
Berlín vyslal do Mali asi 1100 vojáků, z nichž většina působí poblíž města Gao na severu země. Jejich hlavním úkolem je průzkum pro mírovou misi Spojených národů MINUSMA, která má zamezit násilí souvisejícímu s islamistickými skupinami.
V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012. V současnosti tam vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla zvolenou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Junta se poté odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři tzv. Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. Paříž kvůli rozkolu ze země stáhla své vojáky a o stažení mluví i další země.
V Mali působí také čeští vojáci, svou tamní účast ve výcvikové misi Evropské unie na konci roku ale ukončí.
Německo již v létě naznačilo, že by mohlo své vojáky stáhnout. Problémem je nejen působení Rusů v zemi, ale také chování junty, která podle německé armády brání bundeswehru v plnění úkolů.
Pro stažení vojsk se podle médií vyslovilo ministerstvo obrany, naopak ministerstvo zahraničí žádalo pokračování mise v zájmu ochrany civilistů.