Německo prodlouží karanténu do 20. prosince, podmínky se zpřísní

foto Vánoční strom u Braniborské brány v Berlíně na snímku z 25. listopadu 2020.

Berlín/Washington/Moskva - Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20. prosince. Kancléřka Angela Merkelová se na tom dnes dohodla s premiéry spolkových zemí. Současná epidemická situace se sice podle ní stabilizovala, zůstává ale nadále velmi vážná, takže není možné karanténu zmírnit. Restaurace, kina, divadla a také volnočasová zařízení tak zůstávají zavřená.

"Jsme ještě velmi daleko od incidence 50," řekla na tiskové konferenci Merkelová. Hodnotu 50 nově nakažených na 100.000 obyvatel během sedmi dní označila kancléřka již před začátkem listopadové karantény za cíl, který chce Německo dosáhnout. "Jsme za jedno. Na tento cíl se musíme dále mířit," uvedla. Aktuálně je v Německu 139 nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní.

Německá kancléřka Angela Merkelová na shůzi vlády v Berlíně 25. listopadu 2020. Exponenciální růst se podle kancléřky zastavil, ale to ke zvládnutí pandemie nestačí. "Musíme ještě jednou napnout síly," uvedla.

"Situace je velice, velice vážná," řekl bavorský premiér Markus Söder, který dlouhodobě požaduje co nejpřísnější preventivní opatření. "Výsledek není tak dobrý, jak jsme doufali," zhodnotil dosavadní listopadovou karanténu.

Závažnost situace si podle Merkelové žádá zpřísnění stávajících pravidel. Nově se tak soukromá setkání rodin a známých omezí na maximálně pět lidí z nejvýše dvou domácností, děti do 14 let do tohoto limitu započítávány nebudou. Aktuálně je omezení stanoveno na deset lidí z nejvýše dvou domácností.

Přes vánoční svátky od 23. prosince až do Nového roku se ale režim pro setkávání rodin zmírní, sejít se tak bude moci až deset lidí z více domácností, řekla kancléřka. Söder nicméně obyvatele Německa vyzval, aby pokud možno rodinné sešlosti odložili a vyvarovali se cestování.

Školy a školky nadále zůstávají otevřené, vláda udržení jejich prezenčního chodu považuje za klíčové pro ekonomiku. Nově v případu nákazy ve třídě budou spolužáci a učitelé z dané skupiny posláni do pětidenní karantény, kterou bude možné ukončit takzvaným rychlotestem. Doposud byla běžná 14denní karanténa.

Zvláštní opatření podle možností škol, například učení ve směnách či hybridní výuka s využitím internetu, budou v těch regionech, kde je počet nových případů nad 200 na 100.000 obyvatel během sedmi dní.

Nově budou také povinné roušky při výuce od 7. tříd, pokud bude v oblasti výrazně překročen limit 50 nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní. V řadě spolkových zemí ale již povinné roušky při vyučování u starších dětí jsou, Bavorsko je má například i na prvním stupni škol.

Vánoční prázdniny v celém Německu začnou od soboty 19. prosince. Na tento termín ještě před dnešním jednáním posunulo několik spolkových zemí. Od tohoto opatření si vláda se spolkovými zeměmi slibuje několikadenní omezení kontaktů před následným setkáváním rodin.

Pokud jde o silvestra, požádal Söder Němce, aby uvolnění režimu o svátcích nezneužili k bujarým večírkům. Opět zopakoval, že Vánoce by obzvláště v letošním roce měly být svátkem rodin.

Zákaz prodeje dělobuchů, o kterém se před dnešním jednáním spekulovalo, ale Němce nečeká.

Kriticky se dnes vyjádřil Söder také o přístupu Rakouska k lyžařské sezoně. Rakouský kancléř Sebastian Kurz totiž odmítá požadavek Itálie, aby se kvůli pandemii lyžování ve střediscích zakázalo přinejmenším do ledna. "Nedovedu si to představit," řekl bavorský premiér o tom, že se lidé budou setkávat na vlecích a lanovkách, na které musí čekat ve frontě.

Globální bilance pandemie přesáhla 60 milionů známých nákaz

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 dnes v celosvětovém měřítku překonal 60 milionů. Uvádí to agentura Reuters i americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Globální bilance úmrtí připisovaných nemoci covid-19 podle těchto zdrojů činí na 1,4 milionu.

Koronavirus, který onemocnění způsobuje, se zřejmě mezi lidmi začal šířit asi před rokem v Číně. Nyní podle dostupných údajů laboratorně potvrzené případy infekce přibývají rychleji než kdykoli předtím, k čemuž přispívá i vysoká intenzita testování.

Podle databáze deníku The New York Times (NYT) momentálně globální součet denně narůstá o skoro 600.000 známých nákaz. Reuters uvádí, že posledních deset milionů případů bylo nahlášeno během 17 dní, zatímco nárůst ze 40 na 50 milionů trval 21 dní.

I přes pokroky ve výzkumu covidu-19 a v léčbě této stále relativně nové nemoci jsou v posledních týdnech rekordní i počty úmrtí, která jsou s pandemií spojovaná. V úterý bylo podle JHU i NYT ohlášeno přes 12.500 nových obětí a globální denní součet tak byl asi o 4000 vyšší než maximum z jarních měsíců.

Zdaleka nejvyšší denní čísla ze všech zemí světa aktuálně hlásí Spojené státy, které už zaregistrovaly na 260.000 zemřelých a 12,5 milionu infekcí. Americká bilance obětí za středu stoupla o více než 2100, statistika nakažených o více než 170.000 případů.

Polsko hlásí nejvíce mrtvých kvůli koronaviru od začátku epidemie

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 15.362 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a rekordních 674 úmrtí souvisejících s nákazou za uplynulý den. Je to nejvíce mrtvých za jediný den od začátku epidemie, uvedla televize TVN 24.

Podle ministerstva 152 pacientů zemřelo kvůli covidu-19, což je onemocnění způsobované koronavirem, a dalších 522 lidí podlehlo covidu v kombinaci s dalšími nemocemi.

O den dříve ministerstvo hlásilo 10.139 nově zjištěných případů nákazy koronavirem a 540 úmrtí. V Polsku, které má přibližně 38 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo 924.422 lidí, z nichž 14.988 zemřelo.

Dosud nevyšší denní přírůstek nových případů nákazy úřady zaznamenaly 7. listopadu, kdy přibylo 27.875 infikovaných, připomněla TVN 24.

Z 38.635 lůžek určených pro pacienty s covidem-19 je podle ministerstva obsazených 22.119 a z 3041 ventilátorů je využíváno 2073.

Rusko poprvé zaznamenalo více než 500 úmrtí na covid za den

Rusko dnes oznámilo 23.675 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 507 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 24.326 případů a 491 úmrtí, což byl dosud rekordní počet, uvedla agentura TASS s odvoláním na operativní štáb. Podotkla, že je to od začátku pandemie vůbec poprvé, co kvůli koronaviru zemřelo více než 500 lidí za jediný den.

Místopředsedkyně ruské vlády Taťjana Golikovová v úterý připustila, že se situace s nákazou komplikuje: ve 32 z 85 ruských regionů přesahuje počet nakažených na 100.000 obyvatel celostátní průměr a v šesti regionech je kritická situace s vyhrazenými lůžky, jichž nezbývá pro pacienty s covidem-19 ani deset procent. V celostátním průměru je obsazeno 78 procent vyhrazených lůžek. Kreml nicméně ujistil, že situace se nevymkla kontrole, i když je nyní horší. V řadě regionů kvůli pandemii zavedli prakticky úplný zákaz pouličních akcí o silvestrovské noci, dodal list Kommersant.

V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo skoro 2,2 milionu lidí, z nichž 37.538 nákaze podlehlo.

Rusko je z hlediska celkového počtu nakažených pátou nejpostiženější zemí na světě, po Spojených státech, Indii, Brazílii a Francii. Z hlediska počtu obětí je na 11. příčce, vyplývá z údajů na webu americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď