Německo pošle Ukrajině čtyři samohybné houfnice s municí, Slovinsko tanky

foto Ilustrační foto - Samohybná houfnice PzH 2000 německé armády na archivním snímku z 15. června 2009.

Berlín - Německá armáda dodá Ukrajině čtyři samohybné houfnice a příslušnou munici, oznámilo dnes německé ministerstvo obrany podle agentury DPA. Vybavení pošle okamžitě. Berlín se dnes rovněž dohodl s Lublaní na takzvané řetězové výměně, jejímž výsledkem bude dodání bezmála 30 starších tanků slovinské armády Kyjevu. Západ dodává Ukrajině zbraně v rámci pomoci před ruskou invazí, která začala v únoru.

Houfnice Panzerhaubitze 2000 má dostřel až 40 kilometrů, vyznačuje se vysokou rychlostí střelby. K obsluze stačí tři osoby, píše Bundeswehr v popisu systému. Po započtení čtyř nově poslaných houfnic už jich Berlín Kyjevu poskytl celkem 14, vyplývá z vládního seznamu dodaných zbraní. Na projektu spolupracuje s Nizozemskem.

"Německem a Nizozemskem dodané houfnice Panzerhaubitze 2000 se v boji více než osvědčily," uvedla podle DPA německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Kyjev podle ministryně konkrétně žádal o další zbraně stejného typu a Berlín se rozhodl vyhovět.

Ukrajina požaduje po Německu také obrněné transportéry a tanky Leopard 2. K jejich dodání se zatím vláda kancléře Olafa Scholze staví zdráhavě. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková nicméně v rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung řekla, že navrhuje na úrovni vládní koalice a mezinárodních spojenců co nejrychleji rozhodnout, zda Berlín ukrajinskému požadavku vyhoví.

Scholz dnes v telefonickém rozhovoru dosáhl dohody se slovinským premiérem Robertem Golobem o výměně vojenské techniky, uvedl dnes podle agentury STA úřad slovinské vlády. Na 28 modernizovaných tanků M-55S slovinské armády poputuje na Ukrajinu, zatímco Slovinsko obdrží 40 německých vojenských transportních vozidel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 26. září 2022

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď