S pandemií bojuje nadále americký kontinent, ale i asijské státy

foto Lidé v rouškách na ulici v Tokiu, 2. července 2020.

Berlín/Washington/Tokio - Pandemie covidu-19 svá ohniska z Evropy přesunula hlavně na americký kontinent, ale i zpět do Asie, kde se virus SARS-CoV-2 před více než půl rokem poprvé objevil. Denní přírůstek infekcí ve Spojených státech se ve středu poprvé dostal nad 50.000 a i dnes přibývaly rekordy na úrovni jednotlivých států. Rekordní přírůstek více než půldruhého tisíce infikovaných oznámila také Indonésie, v Indii počet nakažených překonal hranici 600.000 a bezmála tisíc případů ohlásily Švédsko i Izrael. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová jednala s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o zmírňování aktuální krize.

Celosvětový počet potvrzených případů nákazy se dnes přibližoval k 10,8 milionům, zatímco úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 už bylo globálně skoro 518.000. Podle Univerzity Johnse Hopkinse bylo ze světa ve středu poprvé hlášeno více než 200.000 nových nákaz koronavirem.

V USA už se od propuknutí epidemie infikovalo nejméně 2,7 milionu lidí a více než 128.000 jich s covidem-19 zemřelo. Řada tamních států nyní vzhledem k novému růstu epidemie zastavuje uvolňování restrikcí nebo je dokonce opět zpřísňuje v čele s nejlidnatější Kalifornií, jež je nyní jedním z nejhůře postižených amerických států. Prezident Donald Trump se v reakci na nový rozmach nákazy poprvé vyjádřil pro nošení roušek na veřejnosti, ačkoli zatím odmítá veřejně vystupovat se zakrytým obličejem.

I dnes v USA pokračoval příliv rekordních údajů o postupu nákazy, Florida ohlásila dokonce lehce přes 10.000 nově zjištěných infekcí. Nové maximum zaznamenala podle agentury Reuters i Alabama, když za den přibylo přes 1100 známých nakažených. Z Alabamy přišla také zpráva o "covidových večírcích", na které podle lokálních činitelů skupina studentů schválně zvala lidi s pozitivním nálezem na virus.

Oficiální statistiky o covidu-19 rychle stoupají i v částech Latinské Ameriky. Za poslední den opět přibylo více než 1000 úmrtí připisovaných této nemoci, čímž souhrnná bilance převýšila 60.000 mrtvých, zároveň bylo oznámeno dalších 45.482 nákaz koronavirem. Mexická bilance obětí zase vzrostla na 28.510 mrtvých a stala se šestou nejvyšší na světě.

Denní čísla o infekcích naopak dál klesají v Rusku, kde se už týden drží pod hranicí 7000. Celkově ruské úřady zaznamenaly 661.165 lidí, kteří se nakazili a z nichž nejméně 9683 zemřelo.

V Evropě se pozornost obrací k obnově ekonomiky po omezeních vynucených pandemií. Předsedkyně EK von der Leyenová po jednání s Merkelovou řekla, že je v této věci potřeba konat rychle, nicméně s rozvahou. Německo se začátkem měsíce převzalo předsednictví v Evropské radě a jeho kancléřka ujišťovala, že je na řešení hospodářských problémů připravené. Dodala, že Evropa nyní čelí největší výzvě ve své historii.

Ve velkých evropských zemích se epidemická situace aktuálně zdá být pod kontrolou, Německo, Itálie či Francie dál hlásily relativně nízké počty nových nákaz a úmrtí. Ve Švédsku počet potvrzených případů infekce překonal 70.000, přičemž tamní bilance obětí narostla na 5411. Za uplynulý den přibylo ve skandinávské zemi 947 výskytů koronaviru.

Mezi nejhůře zasažené země světa se už řadí také Indie, kde se od propuknutí epidemie přítomnost SARS-CoV-2 prokázala u více než 604.000 lidí, zatímco s covidem-19 je spojováno 17.834 úmrtí. Situaci v některých indických regionech komplikuje ustavičný déšť, který donutil 1,5 milionu lidí opustit své domovy.

Dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených dnes oznámila Indonésie, kde přibylo přes 1624 potvrzených případů. Se zhoršením situace se potýká také japonská metropole - Tokio hlásí nových 107 infikovaných. Jedná se o nejvyšší počet za poslední dva měsíce. Naopak Čína, kde se virus na přelomu loňského a letošního roku potvrdil poprvé, za středu evidovala pouze tři nově nakažené.

V Izraeli za uplynulých 24 hodin přibylo 966 lidí nakažených koronavirem. Tento údaj v zemi každodenně stoupá a vláda jedná o zpřísnění ochranných opatření. Zrychlení výskytu nákazy hlásí také palestinský Západní břeh Jordánu. V Izraeli se dosud nakazilo přes 26.400 lidí a země hlásí 324 úmrtí v souvislosti s covidem-19.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď