Německo obhajuje kontroly a karanténní omezení na hranicích

foto Němečtí policisté kontrolují 20. února 2021 automobil na česko-německém hraničním přechodu Petrovice/Bahratal v Krušných horách na Ústecku.

Berlín - Německo chce zrušit vstupní karanténní omezení co nejdříve, přednost má ale ochrana obyvatel. Dnes to podle agentury Reuters řekl německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth, podle kterého se z Česka do Německa dostává mutace koronaviru. Evropská komise v posledních dnech opakovaně kritizovala Německo za zavedení hraničních kontrol s Českem a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko, německá vláda ale opatření obhajuje a zvažuje i kontroly na hranicích s Francií. Komise poslala vedle Německa dopis se žádostí o nápravu i dalším pěti zemím EU.

Německo obnovilo kontroly na českém pomezí 14. února, kdy Českou republiku označilo za oblast s nebezpečnými mutacemi koronaviru. V Česku je epidemická situace oproti Německu výrazně horší. Německu se podařilo výrazně snížit šíření infekce, v Česku je vývoj dramatický. Němečtí politici včetně kancléřky Angely Merkelové v posledních dnech poukazovali na to, že je patrná jistá souvislost mezi nákazou v Česku a vysokou mírou infekce v německých regionech u hranic s Českem. Roth dnes výslovně uvedl, že z Česka se do Německa šíří mutace.

Německo nyní zvažuje zpřísnit kvůli mutacím režim na hranicích s Francií. Ve francouzském departmentu Moselle hraničícím s Německem se v poslední době totiž rychle šíří takzvaná jihoafrická a brazilská mutace koronaviru, které jsou zřejmě nakažlivější než původní varianta viru SARS-CoV-2.

Roth dnes řekl, že Francie přislíbila průběžně informovat německou stranu o karanténních opatřeních v departmentu Moselle. Uvedl rovněž, že německé spolkové země Sársko a Porýní-Falc, které s tímto francouzským regionem sousedí, hranice uzavřít nechtějí.

Roth zdůraznil, že omezení na německém pomezí nejsou porušením dohody o schengenském prostoru bez vnitřních hranic. I tak chce podle něj Německo kontroly a restrikce ukončit co nejdříve, přednost má ale ochrana německých obyvatel.

Brusel v pondělí odeslal Německu a dalším pěti zemím EU dopis, v němž požaduje do deseti dnů vysvětlit nutnost zpřísněného režimu na hranicích. Výtky se týkají také Belgie, která nyní povoluje lidem vycestovat ze země jen v naléhavých případech. Dalšími adresáty dopisu jsou Maďarsko, Dánsko, Finsko a Švédsko.

"Doufáme, že se nám podaří najít uspokojivé řešení bez nutnosti podnikat právní kroky, které mohou být zdlouhavé," řekl dnes novinářům mluvčí EK Christian Wigand, podle něhož komise vyzvala státy, aby respektovaly principy volného pohybu osob.

Podle místopředsedy komise Margaritise Schinase není unijní exekutiva kvůli hranicím s Berlínem v žádném vyhroceném konfliktu. "Vidíme v německé vládě pohyb směrem k nalezení konsenzu," řekl Schinas agentuře DPA. "Nejde tu o žádný spor. Jsme v kontaktu a máme čas o tom diskutovat. Jsme si jistý, že z toho vzejde vzájemná dohoda," dodal.

Evropská komisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová uvedla, že od Německa očekává, že bude dbát na to, aby hranice uzavíralo jen v té nejnutnější míře. Podle ní je nezbytné, aby přes hranice mohlo proudit zboží a aby se do práce dostali pendleři.

Roth také uvedl, že bude nezbytné znovu projednat status očkovaných proti covidu-19, protože se zdá, že lidé díky vakcíně nepředstavují infekční nebezpečí pro ostatní. Z oblastí s mutacemi mohou nyní do Německa cestovat jen němečtí občané, lidé, kteří v zemi žijí, vybraní přeshraniční pracovníci a dopravci zboží.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď