Británie a Švédsko hlásí rekordní počty obětí koronaviru

foto Květiny ve tvaru písmen (na snímku z 7. dubna 2020) před Nemocnicí sv. Tomáše v centru Londýna, kde je hospitalizován britský premiér Boris Johnson.

Praha - Praha 7. dubna (ČTK) - Británie a Švédsko dnes hlásí rekordní počty mrtvých v souvislosti s nákazou koronavirem. Naopak v Itálii za poslední den zaznamenali nejmenší přírůstek nových případů od 13. března. Ve Francii počet obětí koronaviru překročil desetitisícovou hranici.

V Itálii za poslední den zemřelo 604 lidí nakažených koronavirem, což je méně než předchozí den. Obětí covid-19 je v zemi celkem 17.127 a dohromady se nakazilo už 135.586 lidí. Nových případů je dnes hlášeno 3039, nejméně za posledních 25 dnů. Vládní komisař pro nouzové situace Domenico Arcuri je i přes zpomalení šíření koronaviru v zemi proti tomu, aby brzy skončila tvrdá restriktivní opatření. Lidem vzkázal, aby nepodléhali iluzím a upozornil je, že Itálie "nestojí před koncem celostátní karantény a před návratem ke starým zvyklostem".

Ve francouzských nemocnicích a domovech pro seniory zemřelo za uplynulý den 1417 lidí nakažených koronavirem. Bilance se tak oproti pondělku, kdy nových obětí bylo 833, výrazně zvýšila.

V Británii celkový počet obětí překročil 6000, za poslední den jich přibylo 786. Nejvážnější je situace v Anglii. Britský premiér Boris Johnson leží od pondělního večera na jednotce intenzivní péče v londýnské Nemocnici Svatého Tomáše. Jeho stav je stabilizovaný.

Švédsko, které jednou z mála evropských zemí, která v boji s nákazou zvolila měkčí přístup a nezakázala například lidem vycházet, také ohlásilo rekordní nárůst obětí, a to 114. Nicméně šéf tamního Úřadu pro veřejné zdraví zdůraznil, že za skokové zvýšení denní bilance obětí částečně může i zpoždění v aktualizaci statistik z minulých dní. Švédská vláda oznámila, že předloží návrh zákona, který by dočasně rozšířil její pravomoci a umožnil například nařídit uzavření letišť či nádraží bez předchozího souhlasu parlamentu.

Naopak sousední Norsko uvedlo, že po Velikonocích uvolní některá opatření přijatá kvůli pandemii covid-19. Koncem dubna se například budou děti vracet do školek a do škol, které jsou uzavřené od poloviny března. "Společně se nám podařilo virus dostat pod kontrolu, proto můžeme společnost po malých krůčcích začít otevírat," prohlásila premiérka Erna Solbergová.

Ve Španělsku, které má po Itálii druhý největší počet obětí, mrtvých za poslední den přibylo o 743, což je zhruba o stovku větší nárůst než předchozí den. Tamní zdravotničtí představitelé uvedli, že dnešní vyšší bilance může být dána tím, že víkendová čísla přicházejí z některých regionů se zpožděním. Úřady v sousedním Portugalsku oznámily, že se letos neuskuteční velká pouť do Fátimy, která každý rok 13. května přiláká desetitisíce věřících.

V Rusku podle prezidenta Vladimira Putina epidemie ještě nedosáhla vrcholu. Šéf Kremlu se s experty radil, zda bude možné s ohledem na podniky zkrátit počet "nepracovních dnů", které vyhlásil do konce dubna. V zemi nakažených přibývá rekordním tempem, oproti pondělku jich přibylo o více než 1100 na 7500.

Nemoc covid-19 má na celém světě okolo 76.000 obětí a potvrdila se u asi 1,36 milionu osob. Téměř tři čtvrtiny všech obětí pocházejí z Evropy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 20. září 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď