Další země hlásí první případy omikronu, Německo pokořilo rekord v incidenci

foto Ilustrační foto - Pandemie nemoci covid-19 neumožnila v Sasku konání adventních trhů, což se týká i regionu v okolí Pirny, který je největším ohniskem koronaviru v Německu. Na blížící se Vánoce tak místo obvyklých trhů upozorňuje v Pirně jen vánoční pyramida. Snímek je z 24. listopadu 2021.

Amsterodam/Berlín/Bern - Nizozemsko, Dánsko a Austrálie dnes oznámily první případy výskytu varianty koronaviru omikron na svém území. Německo ohlásilo svoji dosavadní nejvyšší sedmidenní incidenci a do statistiky připsalo 44.401 nových případů nákazy. Filipíny kvůli výskytu varianty omikron dočasně pozastavily leteckou dopravu ze sedmi evropských zemí, včetně České republiky.

Světová zdravotnická organizace dnes uvedla, že zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění. Vyzvala, aby proto "hranice zůstaly otevřené". Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také Cyril Ramaphosa, prezident Jihoafrické republiky, která jako první variantu omikron odhalila.

Nizozemské úřady dnes uvedly, že se omikron potvrdil u 13 ze 61 lidí, kteří v pátek přiletěli z Jihoafrické republiky (JAR) na letiště u Amsterodamu a měli pozitivní test na koronavirus. Také Dánsko dnes oznámilo, že odhalilo dva případy této varianty u cestujících z JAR. První dva případy omikronu potvrdila dnes rovněž Austrálie u lidí, kteří přicestovali z jihu Afriky do Sydney. Už dříve zaznamenaly výskyt varianty omikron mimo jiné Česko, Německo, Belgie, Británie nebo Itálie.

Německo a Británie ohlásily dnes třetí případy nové koronavirové varianty. Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran dnes řekl, že Francie zatím žádný případ nákazy omikronem neodhalila, nová varianta ale už podle něj pravděpodobně v zemi koluje. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes prohlásila, že EU potřebuje čas, aby mohla plně zhodnotit možné důsledky nové koronavirové varianty. "Vědci a výrobci potřebují dva až tři týdny, aby získali plnou představu o povaze mutací varianty omikron," podotkla von der Leyenová na dnešní tiskové konferenci v Litvě.

Filipíny nově zařadily na tzv. červený seznam nebezpečných zemí Českou republiku, kde v sobotu laboratoř potvrdila na 90 procent výskyt varianty omikron, a přerušily s ní lety. Kromě Česka přidaly na seznam také Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Nizozemsko, Belgii a Itálii. Omezení vstupu začíná platit s okamžitou platností a potrvá přinejmenším do 15. prosince.

Evropské země se mezitím potýkají se čtvrtou vlnou koronavirové epidemie. V Německu podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) připadá za posledních sedm dnů průměrně 446,7 nakažených na 100.000 obyvatel, což je dosavadní německé maximum. Nejvyšší míru incidence, 1205,5 nakažených na 100.000 obyvatel, vykazuje z německých spolkových zemí Sasko, které sousedí s Českem.

V Rusku počty nově nakažených i zemřelých dál klesají, i když stále zůstávají vysoké. Za předchozí den se v zemi prokázalo 33.548 případů a zemřelo 1224 lidí, zatímco minulou neděli úřady ohlásily přírůstek 36.970 infekcí a 1252 úmrtí.

Voliči ve Švýcarsku se dnes vyslovili v referendu pro zachování covidových certifikátů, kterými musí lidé prokazovat, že jsou očkovaní proti covidu-19, prodělali ho, nebo mají negativní test při vstupu do restaurací či na hromadné akce. Lidové hlasování si peticí vynutili odpůrci covidového certifikátu. Podle nich toto opatření rozděluje zemi a zavádí nepřímo očkovací povinnost. Pro zachování certifikátů se vyslovilo 62 procent voličů. Z 26 švýcarských kantonů hlasovaly proti zákonu pouze dva - Schwyz a Appenzell-Innerrhoden, oba konzervativní venkovské regiony na východě země.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď