Německo dodalo Ukrajině další zbraně, mimo jiné vozy Marder a munici

foto Ilustrační foto - Ukrajinský voják se chystá připevnit bombu k dronu nedaleko bojové linie u Bachmutu, 3. září 2023.

Berlín - Německo dodalo ukrajinské armádě k boji proti ruským invazním silám další zbrojní pomoc, mimo jiné 20 bojových vozů pěchoty Marder, dva odminovávací tanky Wisent 1 a 3000 kusů dělostřelecké munice. Vyplývá to z dnes aktualizovaného vládního seznamu poskytnuté vojenské pomoci.

Německo rovněž předalo Ukrajině 20 hlídkovacích dronů RQ-35 Heidrun, senzory pro bezpilotní letouny, dva mobilní anténní systémy, pyrotechnický materiál pro likvidaci munice, několik nákladních vozů, tři sanitky a 1,5 milionu kusů munice pro ruční střelné zbraně.

Německo se po počátečním váhání stalo po Spojených státech největším poskytovatelem zbrojní pomoci Ukrajině, předalo mu mimo jiné 18 moderních tanků Leopard 2A6, dvacet starších tanků Leopard 1A5 a moderní systém protivzdušné obrany Iris-T SLM, společně s Dánskem chce pak dodat dalších 90 tanků Leopard 1A5.

Ukrajina usiluje i o střely s plochou dráhou letu Taurus, o kterých Německo ještě nerozhodlo. Spolková ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která v pondělí navštívila Kyjev, na konci srpna řekla, že kancléř Olaf Scholz si naléhavost rozhodnutí uvědomuje. Hlavní obavou, kvůli které podle médií Scholz zatím otálí, je to, že by Ukrajinci těmito střelami útočili na ruské území a nikoli jen na okupované oblasti. Podle magazínu Der Spiegel ale spolková vláda zkoumá možnosti, jak programování cílů omezit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď