Německo do konce roku sníží DPH, schválilo část balíku opatření

foto Ilustrační foto - Zákaznice v roušce v berlínském supermarketu, 21. dubna 2020.

Berlín - Německo od 1. července na půl roku sníží daň z přidané hodnoty (DPH), aby podpořilo ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí. Vyšší sazba klesne z 19 na 16 procent, snížená ze sedmi na pět procent. Rozhodl o tom dnes Spolkový sněm, který schválil část souboru opatření na podporu ekonomiky. Odpoledne ho podpořila i Spolková rada, která je zastoupením německých zemí.

Na hospodářství Německa, kde se novým koronavirem prokazatelně nakazilo přes 193.000 lidí, pandemie tvrdě dopadá. Experti odhadují, že hrubý domácí produkt (HDP) nejsilnější ekonomiky v Evropě letos klesne o šest a možná i více procent, což by byl nejhlubší propad od druhé světové války.

Aby vládní koalice ekonomice pomohla k zotavení, dohodli se politici konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) začátkem června na balíku opatření v hodnotě 130 miliard eur (téměř 3,5 bilionu Kč).

Hlavním bodem, který má podpořit ochotu Němců utrácet, je právě snížení obou sazeb DPH, kvůli němuž se letos podle ministerstva financí daňové příjmy sníží o 20 miliard eur (534 miliard Kč). To s řadou dalších opatření přispěje k rekordnímu deficitu státního rozpočtu, který by měl dosáhnout 218,5 miliardy eur (5,8 bilionu Kč). Do letoška byl rozpočet léta bez deficitu.

Němečtí ekonomové z institutu Ifo ale nemají za to, že opatření, které podporují, přinese zásadní dopady. Dá se podle nich čekat, že povede ke zvýšení letošního hrubého domácího produktu o 0,2 procentního bodu, což je zhruba 6,5 miliardy eur (174 miliard Kč).

Poměrně skeptická se zdá být i německá veřejnost. Z průzkumu institutu Yougov vyplynulo, že se 57 procent dotázaných necítí být opatřením povzbuzeno k větším útratám. Opačný pocit jich má jen 24 procent.

České ekonomice by ale podle analytiků snížení DPH mohlo pomoci. "Jestli nás něco uvrhne do postkoronavirové krize, nebudou to nepostavené dálnice či přehrady, které se teď honem plánují, ale bude to pokles spotřeby. Za ten může jen zčásti propad příjmů, z velké části za něj může strach o budoucnost. A právě proto může dočasné snížení DPH zafungovat lépe než rozdávání peněz," řekl ČTK Petr Bartoň ze společnosti Natland.

Snížení DPH pro konkrétní obory, které aktuální krizí nejcitelněji zasáhla, již česká Poslanecká sněmovna schválila, připomněl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Šlo například o služby spojené s kulturou, sportem či ubytováním. "I další opatření v podobném duchu by mohla být užitečná, protože je to nejrychlejší způsob pomoci postiženým firmám. Je to jednoduché, rychlé a levné," podotkl.

Další součástí dnes schválených německých opatření je jednorázová dávka rodinám ve výši 300 eur (skoro 8000 Kč) na každého potomka. Zvýší se také daňové odpočty pro rodiče, kteří jsou samoživiteli.

Vládní balík obsahuje i další body, které bude ale parlament schvalovat až později. Patří mezi ně například urychlení investic, zvýšení podpory na koupi elektromobilů, lepší financování obnovitelné energetiky nebo rozšíření kapacit školek a dalších zařízení pro děti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-4°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 -7°C

Celá předpověď