USA i země Evropy hlásí další rekordní koronavirová čísla

foto Lidé ve Frankfurtu nad Mohanem čekají ve frontě na rychlotesty na nákazu koronavirem, 6. listopadu 2020.

Washington/Berlín/Moskva - Německo a Spojené státy již třetí den za sebou hlásí rekordní přírůstek nových případů nákazy koronavirem. V Německu bylo za poslední den potvrzeno 23.399 nově infikovaných, v USA přibylo více než 127.000 nakažených. Rekordní nárůst nákaz ohlásily také Itálie, Ukrajina, Polsko a Maďarsko. Slovensko pak spolu s Maďarskem zaznamenalo rekordní počet úmrtí v souvislosti s covidem-19.

Německo má rekordní nárůst nakažených, v Lipsku se demonstrovalo

Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu za poslední den stoupl o rekordních 23.399. Nově s nemocí zemřelo 130 osob. Počet nově odhalených případů je rekordní již třetí den za sebou, vyplývá z dnešních údajů berlínského Institutu Roberta Kocha (RKI). Rekordní počty nově nakažených hlásí také Rakousko.

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo minimálně 642.488 lidí, z toho zhruba 412.000 se z nákazy uzdravilo. Dalších 11.226 však nákaze podlehlo, uvedla agentura Reuters.

Počet nově nakažených tento týden opakovaně roste. Rekord z předchozího dne uváděl 21.506 nově nakažených.

V centru Lipska se dnes podle agentury DPA sešlo 20.000 lidí na demonstraci proti opatřením zavedeným kvůli koronaviru, povolených přitom bylo jen 16.000 účastníků. Podle médií přišli mimo jiné stoupenci krajní pravice, vyznavači spikleneckých teorií nebo esoteriky. Protestující často nedodržovali předepsané rozestupy a téměř nikdo z nich si nenasadil roušku. Kvůli tomu úřady demonstraci později rozpustily. Tisíce protestujících ale toto nařízení neuposlechly a pochodovaly po okružní třídě kolem centra, kudy na podzim 1989 procházeli lidé při demonstracích proti komunistickému režimu. Někteří z dnešních demonstrantů útočili na policisty, zapalovali dělbuchy, házeli různé předměty a prali se s účastníky protidemonstrace. Terčem násilností se podle novinářských odborů stalo i nejméně 32 představitelů médií.

Lipská radnice původně chtěla, aby se shromáždění konalo mimo centrum, na některém místě, kde je více prostoru, soud ale dnes ráno demonstrantům povolil sejít se ve středu města. "Lze jen těžko vysvětlit, že se v současnosti smějí sejít lidé jen ze dvou domácností, ale 16.000 lidí na náměstí demonstrovat může," řekl mluvčí radnice Matthias Hasberg.

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 8241 nových infekcí SARS-CoV-2, což je rovněž maximum. Počet aktivně nakažených se zvýšil na 57.570. V nemocnicích je nyní poprvé do začátku pandemie více než 3000 pacientů s covidem-190. Z toho 432 lidí je hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče. Počet úmrtí se zvýšil o 37 na 1377. Rakousko má asi 8,9 milionu obyvatel.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu stouplo na 0,93. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese; sedmidenní údaj je díky využití sedmidenního průměru odolnější vůči náhlým výkyvům. Současný údaj znamená, že deset infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba devět dalších. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

V Německu tento týden začala měsíční karanténa, kvůli které musely zavřít restaurace, divadla nebo sportoviště. Naopak obchody, školy a školky zatím nadále fungují.

Polsko má rekord v nově nakažených, Maďarsko a Slovensko u úmrtí 

V Polsku i v Maďarsku v pátek přibyl rekordní počet nově nakažených koronavirem. Maďarsko spolu se Slovenském pak ohlásily rekordní počty obětí. Vyplývá to ze zpráv zdravotnických úřadů jednotlivých zemí. Na Slovensku dnes začalo druhé kolo plošného testování obyvatel na koronavirus, které skončí v neděli.

Polsko dnes oznámilo 27.875 potvrzených případů koronaviru za poslední den, což je dosud nejvíce od vypuknutí pandemie. Celkem se tak v zemi s 38 miliony obyvatel nakazilo více než 500.000 osob. S nemocí covid-19 zde nově zemřelo 349 infikovaných.

Polské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že k dnešnímu dni leží v nemocnicích 20.249 pacientů s covidem-19, přičemž 1813 z nich potřebuje plicní ventilátory. Stát má k dispozici celkem 30.896 lůžek pro nakažené s koronavirem a 2357 ventilátorů.

Polský premiér Mateusz Morawiecki ve středu v reakci na nárůst počtu nakažených oznámil zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Od dnešního dne se zavírají divadla, kina, muzea i většina obchodů v nákupních centrech, s výjimkou potravin, drogerií a lékáren. Hotely budou smět ubytovávat pouze hosty na služebních cestách a školy budou vyučovat dálkově žáky všech ročníků. Vláda také v pátek představila nová opatření za devět až deset miliard zlotých (53 až 59 miliard Kč), která mají pomoci podnikatelům přečkat druhou vlnu pandemie.

V Maďarsku počet nových případů stoupl o 5318, poprvé tak překonal hranici 5000. Počet úmrtí za den se zvýšil na rekordních 107. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v zemi stoupl na 5612, z toho 405 pacientů je na ventilátorech. Celkem se v takřka desetimilionovém Maďarsku nakazilo 104.943 lidí, z nichž 2357 zemřelo. Zotavilo se 24.847 infikovaných. Od středy v zemi platí přísnější opatření proti šíření koronaviru.

Na Slovensku v pátek přibylo 2579 nakažených novým koronavirem a 34 úmrtí. Z nemoci se vyléčilo 1364 osob. V zemi, která má téměř 5,5 milionu obyvatel, bylo zatím pozitivně testováno 73.667 osob, v současnosti je aktivních 54.962 případů.

Ve slovenských nemocnicích je nyní hospitalizováno s potvrzeným testem na koronovirus 1440 osob. Na jednotkách intenzivní péče jich je 121 a podporu umělé plicní ventilace potřebuje 110 pacientů, uvedl server sme.sk.

Kyjev i Moskva hlásí nové vysoké přírůstky koronavirových případů 

Ukrajina dnes ohlásila 10.746 nových případů koronaviru, což je nové denní maximum. Rusko má 20.396 nově infikovaných, což se jeho čtvrtečnímu 24hodinovému rekordu blíží. Kyjev i Moskva srovnatelná čísla oznámila i v pátek - na Ukrajině to bylo 9721 nových infekcí a v Rusku 20.582, což bylo poprvé, kdy se tento údaj dostal přes 20.000.

V obou zemích podle dnešních statistik vzrostl rovněž počet mrtvých: na Ukrajině o 187 na celkových 8312 a v Rusku o 364 na 30.251 obětí.

Rusko, které má zhruba 146 milionů obyvatel, od počátku šíření viru registruje více než 1,7 milionu nakažených a v celosvětových přehledech je na čtvrtém místě za Spojenými státy, Indií a Brazílií. Na dvaačtyřicetimilionové Ukrajině se celkový počet zjištěných případů koronaviru pohybuje kolem 450.000, což v globálních tabulkách znamená dvacáté místo.

Ukrajina nedávno prodloužila karanténní protikoronavirová opatření do konce roku. Ministr zdravotnictví Maksym Stepanov tento týden označil situaci za blízkou katastrofě a ukrajinská média spekulují o dalším zpřísnění restrikcí. Premiér Denys Šmyhal ale podle agentury Unian uvedl, že vláda zatím neplánuje celostátní karanténu.

Rovněž Kreml v posledních dnech opakovaně uvedl, že se zatím nepřipravuje plošné omezení pohybu a že současná opatření jsou dostatečná. Mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov ve čtvrtek připustil problémy v některých regionech, zároveň ale prohlásil, že úřady mají situaci pod kontrolou. Je podle něj předčasné hodnotit, nakolik jsou dosavadní kroky proti pandemii účinné.

Itálie má nejvíc nových případů koronaviru od začátku pandemie 

V Itálii za poslední den přibylo 39.811 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku současné pandemie. V zemi, která na jaře patřila k těm nejvíce zasaženým, zemřelo dalších 425 pacientů s covidem 19, o několik desítek méně než předchozí den. V Británii za poslední den testy nákazu koronavirem nově prokázaly u 24.957 lidí, zemřelo 413 nemocných s koronavirem. Oba údaje jsou oproti těm předešlým vyšší, uvádí Reuters.

Šedesátimilionová Itálie dosud eviduje skoro 902.500 nakažených koronavirem, 41.063 z nich zemřelo. Za poslední den nejvíce nakažených přibylo v Lombardii na severu země.

Během druhé vlny pandemie covidu-19 letos na podzim byla v Itálii situace příznivější než v jiných zemích, jako je třeba Francie, Španělsko nebo Česko. Nyní ovšem šíření nákazy znovu nabralo na rychlosti.

Itálii v pátek začala platit zpřísněná opatření, která mimo jiné rozdělila zemi do tří zón podle epidemické situace. V červené zóně, kam patří regiony s vysokým počtem nakažených Lombardie, Kalábrie, Piemont a Valle d'Aosta, mohou lidé vycházet ven jen v nutných případech, zavřené jsou restaurace i obchody. V celé zemi bez výjimky je nově noční zákaz vycházení, zavřela se muzea a galerie a o víkendech nebudou v provozu ani obchodní centra. Vláda v noci na dnešek přijala opatření na podporu postižených odvětví v hodnotě 2,9 miliardy eur (77 miliard korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s věcí.

Británie dnes zakázala vstup lidem přijíždějícím z Dánska. Souvisí to s obavami ze zmutovaného kmene koronaviru, který se rozšířil z norků na tamních farmách na lidi. Zákaz se nevztahuje na britské občany. Dánsko už oznámilo nová, přísnější omezení pohybu a rozhodlo se utratit celou populaci norků, kteří jsou v zemi chováni pro kožešinu.

Ve Francii zemřelo přes 40.000 lidí s covidem-19 

Ve Francii počet obětí z řad osob infikovaných koronavirem překročil 40.000. Za poslední den ve francouzských nemocnicích zemřelo 306 pacientů, uvádějí úřady podle agentury Reuters. Celková smrtelná bilance tak vzrostla na 40.169, z toho 27.660 pacientů zemřelo v nemocnicích.

V pátek francouzské úřady informovaly, že přibylo rekordních více než 60.000 nově nakažených, což bylo nejvíce od začátku pandemie. Obětí přibylo 828, zemřely jak v nemocnicích, tak v domovech pro seniory.

Ve Francii od 30. října až do konce listopadu platí přísná celostátní karanténní opatření. Francouzi mohou opustit domov jen kvůli cestě do práce, na nákup nezbytných potravin, za sportem v okolí bydliště, ze zdravotních nebo závažných rodinných důvodů. Zavřené jsou restaurace a bary i obchody, kromě těch nezbytných, a omezený je volný pohyb i mezi jednotlivými regiony. Přísnou celostátní karanténu Francie zažila už letos na jaře, kdy stejně jako nyní, patřila mezi koronavirem nejvíce zasažené země v Evropě.

USA mají třetí den v řadě rekordní nárůst nákaz koronavirem

Spojené státy za posledních 24 hodin zaznamenaly více než 127.000 nových nákaz koronavirem, což je rekordní počet. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně. Rekordní číslo hlásí USA již třetím dnem v řadě. Koronavirem se nově nakazil také personální šéf Bílého domu Mark Meadows.

Meadowsovu nákazu potvrdili agentuře AP dva vysocí představitelé americké vlády. Neuvedli ale, kdy byla infekce u Meadowse zjištěna ani v jakém je zdravotním stavu. Tiskové agentury připomněly, že se Meadows v poslední době často objevoval na veřejnosti bez roušky, naposledy byl takto viděn ve středu brzy ráno, krátce po skončení prezidentských voleb. Sám prezident Donald Trump, jeho manželka Melania a syn Baron se koronavirem nakazili počátkem října.

Od čtvrtka do pátku přibylo v USA 127.021 případů, čímž se počet infikovaných od začátku epidemie zvýšil na 9,7 milionu. Hlášeno bylo také 1149 nových úmrtí pacientů s nemocí covid-19; celkem jich Spojené státy registrují již více než 236.000. Údaje se vztahují k pátečním 20:30 místního času (sobota 02:30 SEČ) v Baltimore, kde JHU sídlí.

Rekordní přírůstky nově nakažených země zažívá v době, kdy stále čeká na výsledky úterních prezidentských voleb. Jedním z jejich hlavních témat byla právě pandemie covidu-19 a boj proti ní. Situace je nyní nejvážnější na severu a severozápadě USA.

Spojené státy s 328 miliony obyvatel jsou globálně pandemií nejhůře zasaženou zemí - mají největší počet nakažených i úmrtí na světě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď