Německé strany se připravují na přítomnost AfD v parlamentu

foto Ilustrační foto - Lídři protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland a Alice Weidelová.

Berlín - Německé parlamentní strany se před prvním zasedáním nového Spolkového sněmu v příštím týdnu připravují na to, že s nimi v zákonodárném sboru bude i protestní Alternativa pro Německo (AfD). Řeší například, jakým způsobem přítomnost poslanců AfD dopadne na fungování parlamentu, nebo to, jak reagovat na jejich návrhy či provokace.

"Politický Berlín hledá způsob, jak zacházet s AfD, s tímto novým fenoménem. Je to pravicově populistická až pravicově extremistická strana a pro zacházení s ní neexistuje za dobu spolkové republiky historické srovnání," říká sociální demokrat a člen institutu Das Progressive Zentrum (Progresivní centrum) Fedor Ruhose, který nedávno zpracoval analýzu toho, jak se poslanci AfD chovají v jednotlivých zemských sněmech. Protiimigrační strana je už zastoupena ve 14 ze 16 zemských parlamentů.

Analýzou Ruhoseho, který je zákonodárcem v Porýní-Falci, se v tomto týdnu zabývala i poslanecká frakce sociální demokracie. Budoucí soužití s AfD řeší ale i další strany. Ruhose v analýze upozorňuje třeba na to, že zákonodárci za AfD často nemají zájem o skutečnou debatu se svými politickými protivníky, ale svá vystoupení v zemských parlamentech zaměřují především na vlastní příznivce.

"Využívají parlamentu a myslí při tom už na facebook, na to, jaký vzkaz přesně mířený na jejich cílovou skupinu mohou svým vystoupením poslat," míní Ruhose, podle něhož se nejvíce příspěvků poslanců za AfD týká témat migrace a boje proti establishmentu. To jsou koneckonců témata, která výrazně přispěla k tomu, že se AfD v zářijových parlamentních volbách se ziskem 12,6 procenta stala třetí nejsilnější stranou.

Řada pozorovatelů se podle Ruhose domnívala, že AfD svou tvrdou volební rétoriku po vstupu do parlamentů změní. "To se nedá pozorovat. Spíše lze sledovat, že se rétorika ještě přiostřila," je přesvědčen. Strana podle něj do značné míry žije z provokací a následných naštvaných reakcí politiků ostatních stran, tedy onoho establishmentu, vůči němuž se AfD vymezuje.

"Je třeba se podívat na to, jestli s každou reakcí na provokaci nezvyšujeme její význam," říká Ruhose, podle něhož si ostatní strany musí dávat pozor, aby svým chováním nehrály AfD do karet. Politikům tradičních stran doporučuje spíše koncentraci na věcnou debatu a demaskování obsahu prohlášení členů AfD. Konkrétně mluví třeba o možnosti upozornit na to, že strana, která se prezentuje jako představitelka veškerého lidu, nemá jasnou představu o důchodové politice a otevřeně to dává najevo.

I Ruhose ale připouští, že jsou určité hranice, jejichž překročení musí politici důrazně odsoudit. Důležitá role podle něj připadne zejména příštímu předsedovi Spolkového sněmu Wolfgangu Schäublemu (CDU), který bude muset být schopen poslance při případných excesech umravnit. Určité zhrubnutí politické debaty v parlamentu ale každopádně Ruhose očekává.

Zajímavé bude také sledovat, jak ostatní strany, jejichž poslanci vedle členů AfD nechtěli ani sedět, budou reagovat na návrhy předkládané protestním uskupením. Ruhose si nedokáže představit, že by je některá z ostatních stran podpořila. Raději by podle něj předložily vlastní návrh v podobném duchu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď