Německá vláda projedná první sadu návrhů pro obnovitelné energie

foto Odraz větrné turbiny na solárních panelech, energie větrná, solární - ilustrační foto.

Dosažení energeticko-politickách cílů "semaforové koalice" sociálních demokratů, liberálů a Zelených má zajistit tzv. Velikonoční balíček opatření, který míří do kabinetu. Naléhavost jeho prosazení umocňuje válečný konflikt na Ukrajině.

Spolková vláda kancléře Olafa Scholze tlačí na maximální možné urychlení projektu budování rozsáhlé sítě obnovitelných zdrojů energie. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck (Zelení) nese dnes do vlády podle zdrojů deníku Handelsblatt rozměrný soubor postupů a kroků, směřujících k naplnění této ambice.

Takzvaný Velikonoční balíček počítá se změnami v celé řadě dosud platných zákonů a nařízení. Všechny sledují prosazení záměrů, k nimž se v oblasti energetické politiky zavázali koaliční partneři. Šlo o představy před ukrajinskou krizí, nicméně jednou z hlavních myšlenek bylo a je snížení energetické závislosti na Rusko. Momentální krize na východní hranicí EU důležitost této orientace jenom podtrhuje.

Ve spolkové vládě se v této souvislosti mluví o dvojí naléhavosti. “Předně se vyhrocuje všeobecná klimatická krize. Za druhé ukazuje vojenský vlád ruských jednotek na Ukrajinu, nakolik je důležité vymanit se z používání fosilních druhů energií a vsadit na zelené zdroje,” zdůrazňuje Habeck.

S Velikonočním balíčkem přichází na německou politickou scénu největší energeticko-politický zásah za poslední dekády. „Jeho povedením se výstavba zdrojů obnovitelných energií významně uspíší, ať už jde o plány na vodě, na zemi či na střechách,” podotýká Habeck.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď