Německá průmyslová výroba se v srpnu překvapivě vrátila k růstu

foto Sklad a distribuční centrum. Ilustrační foto.

Berlín - Průmyslová výroba v Německu se v srpnu překvapivě vrátila k růstu, proti předchozímu měsíci se zvýšila o 0,3 procenta. Oznámil to místní statistický úřad. Údaje podle analytiků dávají naději, že předpokládaný pokles německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí nebude příliš prudký.

Analytici podle agentury Reuters předpovídali, že průmyslová výroba vykáže za srpen pokles o 0,1 procenta. Červencový pokles produkce statistický úřad zpřesnil na 0,4 procenta z původně ohlášených 0,6 procenta.

Německé hospodářství se v poslední době potýká se slabší globální poptávkou, která má negativní dopad na německý export a průmysl. K potížím německé ekonomiky přispívá obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou a také nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie. Německo je největší ekonomikou v Evropě a rovněž největším obchodním partnerem České republiky.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí snížil o 0,1 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v prvním kvartálu. Analytici odhadují, že pokles zaznamenal také ve třetím čtvrtletí. To by znamenalo, že německá ekonomika se dostala do recese, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Analytik Thomas Gitzel ze společnosti VP Bank uvedl, že srpnové oživení výroby je nutné považovat za přechodnou záležitost. Předpověděl, že v září se produkce vrátí k poklesu. "To znamená, že HDP se ve třetím čtvrtletí přinejmenším mírně sníží," dodal.

Také analytik Peter Vanden Houte ze společnosti ING se domnívá, že ve vývoji zpracovatelského průmyslu v Německu zatím nelze hovořit o obratu. "Dokud světový obchod stagnuje, bude německý průmysl i celá německá ekonomika zcela jistě strádat," dodal.

Německý obchodní svaz BGA dnes předpověděl, že vývoz z Německa se v letošním roce zvýší maximálně o půl procenta, zatímco dříve letošní růst exportu odhadoval na 1,5 procenta. Situace v oblasti zahraničního obchodu se podle BGA zlepší nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 30. května 2020

Očekáváme v 23:00 11°C

Celá předpověď