Německá policie zasahovala po celé zemi proti levicovým radikálům

foto Zásah německé policie v Göttingenu proti levicovým extremistům.

Berlín - Německá policie zasahovala dnes v osmi spolkových zemích proti levicovým extremistům. Zátah, při kterém nikdo nebyl zatčen, souvisel s rozsáhlými nepokoji během červencového summitu zemí G20 v Hamburku, které podle vyšetřovatelů byly předem cíleně připravovány.

Několikadenní prudké střety levicových radikálů s policií v červenci do značné míry ochromily život v severoněmeckém přístavním městě. Extremisté při nich vyrabovali řadu obchodů, zapálili desítky aut a zranili stovky policistů. Více než dvě desítky radikálů už byly odsouzeny, po dalších policie stále pátrá.

S tím souvisela i dnešní rozsáhlá razie, která se podle policie týkala 25 objektů, mezi nimiž bylo 23 bytů a dvě levicová centra. Policisté, kteří zasahovali mimo jiné v Hamburku, Berlíně, Stuttgartu či Göttingenu, chtěli získat důkazy o trestných činech spáchaných během summitu G20 a především poznatky o přípravách letních nepokojů.

Nakolik se jim to podaří, je ale otázkou. Přinejmenším někteří členové levicové scény byli totiž podle listu Berliner Zeitung někým dopředu informováni a vzájemně se varovali. "V jednom z objektů měli dnes kolegové pocit, že už jsou očekáváni," připustila policie, která do akce nasadila 583 lidí.

Policisté, kteří zajistili mimo jiné 26 počítačů, 35 mobilních telefonů a řadu datových nosičů, jsou přesvědčeni, že červencové nepokoje dopředu chystali němečtí i mezinárodní radikálové. V Hamburku podle nich měli například připravené úschovny s pyrotechnikou nebo černým oblečením, které jim umožnily pohybovat se po městě v běžném oblečení a bez podezřelých předmětů, jež si vyzvedli až na daných místech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď