Německá policie zabavila kilogramy zakázané pyrotechniky z Česka

foto Zapalování pyrotechniky na oslavy příchodu nového roku. Ilustrační foto.

Drážďany - Několik kilogramů zakázané pyrotechniky původem z Česka zabavili němečtí policisté o víkendu několika lidem na česko-saské hranici. Informovala o tom dnes agentura DPA. Německo každoročně před vánočními svátky a novoročními oslavami varuje před zábavní pyrotechnikou dovezenou z Česka či Polska, která neodpovídá německým předpisům a podle místních úřadů může být nebezpečná.

V automobilu s nizozemskou poznávací značkou, které zastavili v sobotu nedaleko Johanngeorgenstadtu, asi 25 kilometrů severně od Karlových Varů, našli němečtí policisté 15 kilogramů nelegálních dělobuchů. Více než tři sta kusů zábavní pyrotechniky chtěli muži ve věku 23 a 28 let podle výpovědi na policejní služebně použít během soukromé oslavy. Všechny dělobuchy policisté zabavili a náklady na jejich odborné zničení budou muset zaplatit přistižení Nizozemci.

Další zábavní pyrotechniku policisté zabavili 38letému muži a dvěma mladíkům ve věku 13 a 14 let u Schmilky, hraniční obce nedaleko Hřenska. Našli u nich celkem 352 zakázaných dělobuchů.

Už v pátek odhalila německá policie zábavní pyrotechniku nakoupenou v Česku také v batohu dvou mladíků ve věku 13 a 14 let. Zajistila 15 zakázaných dělobuchů a 30 dalších, které mohou odpalovat jen osoby starší 18 let a to jen s úředním povolením.

Všechny zmiňované osoby policie stíhá kvůli porušení zákona o třaskavinách, informovala DPA.

Německo má ve srovnání s Českem mnohem přísnější zákony v oblasti zacházení se zábavní pyrotechnikou. Prověřená a povolená pyrotechnika musí být řádně označená, zejména číslem zkoušky provedené Spolkovým úřadem pro zkoumání materiálů (BAM). Tato označení u nelegálních dělbuchů z ČR většinou chybí. Uživatel pak neví, jak velké množství výbušnin obsahují.

V Německu jsou navíc ohňostroje povoleny jen krátce mezi Silvestrem a časnými hodinami Nového roku. Zcela zakázány jsou mimo jiné v blízkosti kostelů, dětských domovů, domovů seniorů a nemocnic.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď