Německá média píší o volném pádu koaličních stran CDU/CSU a SPD

foto Ilustrační foto - Německá kancléřka Angela Merkelová.

Berlín - O volném pádu koaličních stran CDU/CSU a SPD nebo katastrofě a noční můře pro sociální demokracii, jejíž budoucnost je nejistá, píší německá média po nedělních volbách do Evropského parlamentu, v nichž obě uskupení dosáhla svých nejhorších výsledků. Komentátoři také pátrají po příčinách velkého úspěchu Zelených, kteří s 20,5 procenta naopak docílili svého maxima.

Jako katastrofu pro SPD, která získala jen 15,8 procenta hlasů, vnímá volby deník Tagesspiegel i zpravodajská stanice Deutsche Welle. List Frankfurter Allgemeine Zeitung se zase ptá, proč se sociální demokracie potápí. Na sestupný trend z poslední doby upozorňuje i komentář veřejnoprávní televize ARD, podle něhož ale stejně nemohli "ani největší pesimisté mezi sociálními demokraty ve svých nejděsivějších nočních můrách počítat s tím, že to bude tak špatné".

"Poprvé od konce druhé světové války neskončila (SPD) v celoněmeckých volbách na prvním nebo druhém místě, ale třetí. To se rovná zemětřesení," je přesvědčena Deutsche Welle. Šéfka strany Andrea Nahlesová podle stanice nedokázala úpadek SPD zastavit a podle některých sociálních demokratů ho naopak urychlila. Jak ale podotýká ARD, na obzoru zatím není nikdo, kdo by si mohl být jistý tím, že stranu spasí.

Ve vážných problémech je podle serveru Spiegel Online i konzervativní unie CDU/CSU. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung dokonce míní, že Křesťanskodemokratické unii (CDU) hrozí, že se začne potápět stejně jako SPD. "Ani u CDU už nic není takové, jaké to bývalo za Merkelové," míní ARD, která poznamenává, že ve straně rostou pochybnosti o Annegret Krampové-Karrenbauerové, která Merkelovou koncem loňského roku na předsednickém postu vystřídala. Pokud nebude CDU úspěšná ve trojici zemských voleb na podzim, může to Krampovou-Karrenbauerovou vážně ohrozit.

Server Spiegel Online jako jeden z problém CDU/CSU zmiňuje neschopnost stran oslovit mladší voliče, kteří se v evropských volbách masově přiklonili k Zeleným. "Mládež se politizovala," soudí list Süddeutsche Zeitung, podle kterého málokdy mladí lidé takovýmto způsobem ovlivnili nejen volby, ale i výběr zásadních politických témat.

Do popředí pozornosti se tak i podle listu Die Welt dostala problematika boje proti změnám klimatu, jehož nutnost na pravidelných demonstracích i ve sledovaných příspěvcích na internetu zdůrazňují často právě mladí. Podle Süddeutsche Zeitung by jejich iniciativy mohly německou politiku změnit i dlouhodobě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 15. září 2019

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď