Německá CDU odmítá radikální změny v koaliční smlouvě s SPD

foto Ilustrační foto - Předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová na sjezdu strany.

Berlín - Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) odmítá radikální změny v koaliční smlouvě se sociálními demokraty (SPD). V rozhovoru se stanicí ZDF to dnes řekla předsedkyně konzervativní strany a ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová. SPD si o víkendu do čela zvolila Saskii Eskenovou a Norberta Waltera-Borjanse, kteří se ke stávající velké koalice staví kriticky.

Výměna vedení jedné z koaličních stran podle Krampové-Karrenbauerové není důvodem, "aby se muselo o koalici úplně znovu vyjednávat". CDU se podle své předsedkyně chce nyní věnovat především věcné práci. "Nejsme žádným terapeutickým zařízením pro jednotlivé koaliční partnery, takže koaliční smlouva platí," dodala.

SPD v sobotu zveřejnila výsledky vnitrostranického hlasování, podle kterého nově stranu povedou zástupci levicového křídla, poslankyně Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans.

Oba nově zvolení předsedové jsou kritičtí k současné velké koalici pod vedením kancléřky Angely Merkelové a požadují změny v koaliční smlouvě. Chtějí v ní zakotvit například větší důraz na ochranu klimatu, masivní program investic do škol a dopravní infrastruktury a také větší důraz na sociální politiku. Jak radikální požadavky nového předsednického dua budou, ale zatím není jasné.

Agentura DPA upozornila, že současná koaliční smlouva, kterou konzervativní unie CDU/CSU a SPD uzavřely po parlamentních volbách v roce 2017, možnost revize připouští. V polovině volebního období by měly strany zjistit, jak se podařilo její ustanovení realizovat a či do ní není nutné "na základě aktuálního vývoje" doplnit nové body.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je neděle 27. září 2020

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď