Akromegalie a gigantismus v otázkách i odpovědích

foto Lidský mozek - model - ilustrační foto.

Jedná se o dvě různá onemocnění způsobená poruchou funkce části mozku zvané hypofýza neboli podvěsek mozkový. Tato endokrinní žláza produkuje řadu důležitých hormonů – jedním z nich je i hormon růstový. Akromegalie i gigantismus jsou tedy choroby spojené s poruchou růstu, každá však trochu jinak.

 1. Čím se od sebe tyto nemoci liší? 

Gigantismus je způsoben nadměrnou produkcí růstového hormonu v období růstu. V této době jsou růstové štěrbiny ještě neuzavřené, takže celé tělo se zvětšuje rovnoměrně. Výsledkem je proporčně normální, ale celkově větší vzrůst, než je obvyklé. Na rozdíl od gigantismu se akromegalie projevuje, když už jsou růstové štěrbiny dlouhých kostí uzavřené. To znamená, že postihuje jen ty části těla, které mírně rostou po celý život – tedy akra neboli okraje. Proto u akromegalika zaznamenáváme změny hlavně v obličeji, na rukou a na nohou.

2. Které onemocnění je častější?

Gigantismus je velice vzácný, akromegalie postihuje přibližně 6 ze 100 000 dospělých. Akromegalici byli i některé známé osobnosti – Abraham Lincoln či Sergej Rachmaninov.

3. Jaké jsou příznaky?

Lidé s gigantismem často trpí opožděnou pubertou a dvojitým nebo špatným periferním viděním. Bolesti hlavy, svědění a zvýšené pocení pak provází jak gigantismus, tak akromegalii. V případě akromegalie přichází v úvahu navíc zvýšení krevního tlaku, chrapot a bolesti kloubů. Obzvláště závažné jsou u těchto pacientů srdeční arytmie a diabetes.

4. Existuje nějaká léčba?

Gigantismus i akromegalie jsou nejčastěji způsobeny nezhoubným nádorem podvěsku mozkového. Proto je za hlavní možnost léčby považován chirurgický zákrok, který nádor odstraní. Pokud není možné operaci provést, přichází na řadu léky, které snižují množství růstového hormonu.

http://www.akromegalie.cz/novinky/akromegalie-a-gigantismus-v-otazkach-i-odpovedich-253

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď