Někteří horníci vracející se po explozi do práce přiznali obavy

foto Horníci Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku se 27. prosince 2018 poprvé od tragického výbuchu metanu vrátili do práce. Neštěstí 20. prosince nepřežilo 13 lidí, z toho 12 Poláků. Dalších deset bylo zraněno.

Ostrava - Horníci Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku se dnes poprvé od tragického výbuchu metanu z minulého čtvrtka vrátili do práce. O svých pocitech příliš mluvit nechtěli, někteří ale přiznali, že přicházejí s větším strachem než jindy. Před dolem stále hoří desítky svíček, kterými lidé uctili památku obětí důlního neštěstí. Horníci k nim dnes ráno přidali další. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský ČTK odpoledne řekl, že provoz byl obnoven tak, jak společnost avizovala. Žádné neočekávané změny nenastaly. Neštěstí před týdnem nepřežilo 13 lidí, z toho 12 Poláků. Dalších deset bylo zraněno, dva stále zůstávají v péči popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě.

Fotogalerie

"Do práce se jde špatně, je to tragédie. Člověk sem víceméně s tím rizikem chodí," řekl jeden z příchozích horníků. Přiznal, že už i uvažoval o změně zaměstnání. Vše podle něj ukáže budoucnost.

"Je to takový nepříjemný pocit, každý má strach. Uvidíme, co bude dneska," uvedl další z pracovníků ranní směny. Všichni o čtvrtečním výbuchu hovoří jako o obrovské tragédii. "Je to těžká práce. Nemám slov, je to těžké. Havíři sfárají a nevědí, jestli vyfárají," připomněl další z horníků každodenní riziko, s nímž vstupují do podzemí. "Těžba byla obnovena, v té první vlně nastoupilo do práce tady na Dole ČSM Sever 370 zaměstnanců. V průběhu dne se tady vystřídá dalších asi 600 lidí, protože u nás je šestisměnný provoz. Provoz na Dole ČSM byl dnešním dnem normálně obnoven," řekl ráno Čelechovský.

Video: Obnovení těžby v Dole ČSM
27.12.2018, 15:00, autor: Martina Helánová, zdroj: ČTK

Odpoledne zopakoval, že v podzemí se stále pracuje na dotěsňování hrází. "To znamená, že záchranáři v podzemí skutečně ještě dělají poslední práce proto, aby ty hráze byly pevné. V následujících dnech a týdnech se zde budou prostřednictvím sond odebírat vzorky, které budou následně vyhodnocovány. Teprve pak bude možno hráze otevřít, a to na základě povolení obvodního báňského úřadu a dělat další práce na rekognoskaci terénu a pak teprve bude možno na povrch přenést ostatky těch zbývajících devíti horníků," řekl Čelechovský. Podle něj je vše určitě otázkou několika týdnů.

"Deklarovali jsme, že do konce roku chceme hlavně pomoci s nějakou sociální výpomocí zaměstnancům. Bohužel jsou zavřeny banky, to znamená, že dnes nebo zítra vyplatíme dvěma zaměstnancům OKD sociální výpomoc, tedy pokud o ni budou mít zájem. Předpokládáme, že na počátku nového roku nebo v nejkratších možných termínech začneme s vyplácením odškodného pro zbývající hornické rodiny. Tady už se jedná řádově o několikasettisícové odškodné," doplnil mluvčí.

Těžební společnost OKD na Štědrý den oznámila, že těžba uhlí v severní lokalitě Dolu ČSM bude obnovena po svátcích. Horníci fárají do zbývajících částí Dolu ČSM Sever, které nebyly zasaženy čtvrtečním neštěstím. V dole pracuje zhruba 800 horníků. Všichni po čtvrtečním neštěstí museli zůstat doma a pobírali 100 procent platu.

Oblast 29. sloje, kde explodoval metan a následně tam vypukl požár, byla uzavřena výbuchuvzdornými hrázemi. Uzavřený prostor má rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů.

Výbuch metanu otřásl podzemím dolu ve čtvrtek odpoledne. Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři těla vyprostila šestičlenná četa záchranářů v neděli, která na místě neštěstí dělala předběžný průzkum. Zbývajících devět těl v dole zůstane ještě nějakou dobu.

Stav dvou hospitalizovaných horníků zůstává neměnný

Stav dvou horníků převezených do Fakultní nemocnice v Ostravě po čtvrteční explozi metanu v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku zůstává neměnný. O oba muže stále pečují na Klinice popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie. Vážněji zraněný muž je na jednotce intenzivní péče a jeho stav je kritický, lékaři se chystají na operace. U horníka s lehčím zraněním se zlepšuje jeho psychický stav. Vyplývá to z dnešního vyjádření mluvčí nemocnice Nadi Chattové a primáře oddělení rekonstrukční chirurgie Ladislava Petráše.

Video: Stav dvou horníků zůstává neměnný
27.12.2018, 16:00, autor: Fakultní nemocnice Ostrava, zdroj: FNO/ČTK

Vážněji zraněný muž má hluboké popáleniny na polovině těla a je v umělém spánku. Podle mluvčí nelze předpokládat, že by se jeho zdravotní stav nějak razantně změnil ze dne na den. "Jeho léčba bude dlouhodobá," řekla mluvčí. Také podle Petráše se celkový stav popáleného muže příliš nemění. "Samozřejmě probíhají neustále nějaké menší kroky, jež jsou podmíněné každodenními drobnými změnami zdravotního stavu, které nás naplňují velmi opatrným optimismem. Pacient je neustále monitorován a probíhá intenzivní terapie. Na prohlášeni o tom, zda se něco lepší, je ale v tuto chvíli příliš brzo," uvedl Petráš.

Podle něj je nyní popálený muž v předoperační fázi. "Ta nastane velice brzy, kdy budeme volit strategii a začneme odstraňovat postupně nekrotické úseky kůže u tohoto popáleného a budeme zahajovat transplantace," uvedl Petráš. Podle něj muž už prodělal akutní operaci hned v prvních hodinách po jeho hospitalizaci. "Jednalo se o uvolňující nářezy, které proběhly," uvedl primář. Na terapii lékaři spolupracují s traumatology, ale například i s plicním oddělením, očními specialisty či neurology. "Dá se říct, že celá nemocnice je teď organicky zapojená do léčby tohoto pacienta," doplnil Petráš.

Druhý ze zraněných je ve stabilizovaném stavu na standardním pokoji. "Komunikuje s lékaři, kteří ale neřeší pouze popáleniny, které má na zhruba deseti procentech těla, ale i jiná zranění, které muž při neštěstí utrpěl," uvedla mluvčí. Podle primáře jde o skeletální poranění, která lékaři kromě popálenin musí řešit. "Snažíme se stabilizovat toho člověka do té míry, abychom ho co nejdříve dostali k rodině domů. Myslím si, že se začíná lepšit jeho psychický stav, což se projevuje v poměrně živé komunikaci s personálem," uzavřel Petráš. O oba zraněné muže se aktivně zajímají jejich rodiny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď