Některé výstavy pokračují v omezeném režimu, filmy jen na webu

foto Jediná divačka čeká 12. března 2020 na začátek podvečerního promítání v jednom ze sálů pražského Kina Pilotů. Stát od 13. března od 06:00 zakáže do odvolání akce s účastí přesahující 30 lidí. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti, poutě, přehlídky, trhy a další akce, veřejné i soukromé. Na tiskové konferenci to řekl 12. března 2020 premiér Andrej Babiš (ANO). Zákaz se nevztahuje na schůze a zasedání ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a na pohřby.

Praha - Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru se kulturní dění stále více přesouvá do on-line prostoru. Na internetu nabízejí ke zhlédnutí filmy jejich distributoři, svá představení streamují i divadla. Na některé akce je třeba se předem registrovat tak, aby počet účastníků najednou nepřesáhl 30 lidí. Platí to pro výstavy v jiných než státem či obcemi zřízených institucích, velká část soukromých galerií ale zavřela.

Kluby, které nemohou hrát divadlo ani pořádat koncerty, lákají návštěvníky alespoň do svých barů - ty ale budou otevřeny podle nařízení vlády jen do 20:00. Funguje třeba bar v MeetFactory nebo Cafe Nona na Nové scéně. Vláda ve čtvrtek mimo jiné zakázala akce s účastí přesahující 30 lidí.

Na zprostředkování kulturních projektů prostřednictvím on-line sítí se zaměřila i Česká centra, která propagují ČR v zahraničí. "První vlaštovkou bylo například on-line vystoupení Cirk La Putyka s představením Memories of Fools, které jsme sdíleli do 16 metropolí prostřednictvím našich sociálních sítí," sdělila ČTK mluvčí center Petra Jungwirthová. Česká centra zrušila programy ve svých pobočkách podle platných nařízení vždy v dané zemi, informace o aktuálním programu v zahraničí jsou na webu Českých center.

V Praze se některá divadla po předchozím omezení počtu účastníků shromáždění na 100 lidí ještě snažila hrát. Fungovalo i několik kinosálů, kde najednou sedí méně než 100 lidí. Čtvrteční omezení na 30 osob ale zavřelo i další prostory. Nedělní aukce výtvarného umění společnosti 1. Art Consulting v Topičově salonu se bude konat pouze do účasti 30 registrovaných dražitelů na sále, kontakty pro registraci jsou na webu, sdělil dnes ČTK ředitel společnosti Jiří Rybář.

Sběratelé se mohou aukce zúčastnit také telefonicky, prostřednictvím registrace u Livebid nebo zadáním pevného cenového limitu, do kterého bude aukční síň kupujícího zastupovat. Také předaukční výstava pokračuje v režimu, který dodrží vládní nařízení.

Ve speciálním režimu bude nadále otevřena třeba výstava Cosmos Discovery na Výstavišti. "Výstava (...) omezuje svůj provoz na maximálně 30 osob na jeden časový slot. Aktuální počet návštěvníků budeme regulovat speciálním sčítacím zařízením, aby včetně personálu výstavy nepřesáhl 30 osob najednou uvnitř výstavních prostor," uvádějí pořadatelé na webu. Všechny již zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti do konce výstavy, která bude prodloužena do 24. května.

V Galerii Kodl na Národní třídě začíná dnes výstava malíře a scénografa Alexandra Vladimíra Hrsky. "Výstava bude přizpůsobena stavu nouze. To znamená, že návštěvníci zazvoní u vstupu na zvonek a budou vpuštěni na výstavu. Lze tak dobře regulovat počet lidí v galerii," řekla ČTK za pořadatele Terezie Kaslová.

Národní knihovna se celá uzavřela pro čtenáře i další návštěvníky již po prvním omezení shromažďování na 100 osob. Ministr kultury Lubomír Zaorálek rozhodl o uzavření všech příspěvkových organizací pro návštěvníky. Zrušeny jsou také kulturní akce v Zrcadlové kapli Klementina, Galerii Klementinum a pravidelné turistické prohlídky historických prostor Klementina. Knihovna nabízí jen on-line služby, řekla ČTK mluvčí knihovny Irena Maňáková. Prodlužují se výpůjční lhůty, rezervované a nevyzvednuté absenční výpůjčky si čtenáři budou moci vyzvednout po otevření knihovny, informace jsou na webu.

Ode dneška zavřela svou Ústřední knihovnu i všechny své pobočky, včetně pojízdné knihovny také Městská knihovna v Praze. Pro čtenáře, kterým knihovna nabízí více než 1700 titulů v elektronické podobě, uvádí podrobnosti o provozu také na svém webu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď