Některé velké banky se chtějí zapojit do chytré karantény

foto Žena s platebními kartami, nákupy - ilustrační foto.

Praha - Některé velké banky se chtějí zapojit poskytnutím dat klientů do takzvané chytré karantény, tedy nového systému zachycování nakažených koronavirem a izolace jejich kontaktů. Vyplývá to z ankety ČTK. Část se jich nevyjádřila. Ministerstvo zdravotnictví chce chytrou karanténu spustit po Velikonocích. U infikovaných zmapuje kontakty zpětně za pět dní podle údajů z mobilního telefonu a platební karty.

"Do projektu chytré karantény jsme zapojeni od samého počátku, kdy se ještě komunikoval pod názvem COVID19.cz. Naši datoví analytici poskytují v rámci projektu anonymizovaná a agregovaná metadata, týkající se platebního styku našich klientů. Tato anonymizovaná data jsou dále využívána ke tvorbě analýz, které mohou sloužit pro lepší geografické mapování rozšiřování pandemie," řekl ČTK mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

ČSOB do projektu společnosti COVID19CZ zatím není zapojená, jedná však o spolupráci. "V případě navázání spolupráce hodláme i zde dodržovat ty nejpřísnější podmínky při poskytování a zveřejňování anonymizovaných a agregovaných dat, jako tomu je například při spolupráci s různými finančními asociacemi," uvedl mluvčí banky Patrik Madle.

Raiffeisenbank má o zvažovaných opatřeních označovaných jako chytrá karanténa pouze kusé informace z článků či komentářů. "V případě, že bude možné, abychom údaje o platebních transakcích klientů poskytovali, jsme připraveni na zapojení do této aktivity pracovat," uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Data o platbách bankovními kartami shromážděná v předminulém týdnu iniciativou českých technologických firem COVID19CZ ukázala, že 46 procent lidí vracejících se z Itálie aspoň jednou nedodrželo podmínky dvoutýdenní karantény. Vláda ji nařídila 6. března lidem vracejícím se z dovolené v Itálii, aby zabránila rozšiřování koronavirové infekce. Data o platebním styku by mohla být dále využívána k mapování pohybu, tak jak už se děje na základě sledování telefonů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď