Některé teplárny začaly kvůli počasí topit ještě před zahájením topné sezony

foto Teplárna - ilustrační foto.

Praha - Některé teplárny v chladnějších oblastech Česka začaly v minulých dnech kvůli nízkým venkovním teplotám topit ještě před zahájením topné sezony, které připadá na začátek září. ČTK to dnes řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann. Průměrná denní teplota za celou Českou republiku ve dnech 26. až 30. srpna byla podle něj 12,4 stupně Celsia a kromě Prahy byla ve všech regionech pod 13 stupni, což je hranice pro zahájení vytápění v období po 1. září.

Sdružení připomnělo, že vytápění v létě je možné v případě souhlasu nejméně dvou třetin konečných spotřebitelů, v případě bytových domů domácností, pokud to vyžadují venkovní teploty a připouští to technické a zásobovací podmínky - tj. není omezena činnost pracemi na zdroji, distribuční soustavě, ve výměníkové stanici či rozvodech v zásobovaných objektech.

"Taková situace nastala právě letos na konci srpna," řekl dnes ředitel TS ČR Martin Hájek. "Podle našeho průzkumu si již vytápění na uplynulý víkend vyžádali odběratelé například v Liberci, Mariánských Lázních či Ostrově," dodal. Podle sdružení tradičně začínají teplárny s vytápěním nejdříve na západě Čech a ve vyšších polohách.

"Spíše pravidlem než výjimkou bývá přerušení vytápění po chladném začátku září s nástupem teplého babího léta ještě během září. V roce 2018 průměrná denní teplota v ČR klesla trvale pod 13 stupňů až 24. září, předloni začala první vlna ochlazení 7. září a loni první dlouhodobější pokles teplot, který by naplnil podmínky pro vytápění, přišel až 25. září. Letos předpověď naznačuje, že se někde začne topit už začátkem září, ale pak se opět oteplí a vytápění přeruší do dalšího trvalejšího ochlazení," uvedl Kaufmann.

Podmínku o souhlasu konečných spotřebitelů řada tepláren podle sdružení s odběrateli řeší ještě před zahájením letní přestávky, jelikož v době prázdnin bývá obtížné sehnat potřebné množství domácností. "Pokud někdo na vytápěném okruhu nechce mít teplé radiátory, stačí, když si správně nastaví termoregulační hlavici, kterou mají být osazena všechna topná tělesa v bytových domech, aby radiátor netopil," řekl Kaufmann.

Více než polovina domácností v domech s moderními domovními předávacími stanicemi přímo napojenými na soustavy zásobování teplem pak podle něj může začít s přitápěním podle vlastního uvážení kdykoliv. "Do jejich domů je totiž teplo dodáváno celoročně a podle nastavení domovní předávací stanice se z něho jen ohřívá voda nebo i topný okruh pro vytápění domu," dodal.

TS ČR dlouhodobě uvádí, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Při průměrné cena tepla v Česku kolem 600 Kč/GJ se tak průměrná roční platba domácností pohybuje kolem 15.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď