Některé peněžní ústavy kvůli koronaviru uzavírají své pobočky

foto Ilustrační foto - Na snímku z 1. března 2018 je logo České spořitelny na pobočce na Strossmayerově náměstí v Praze.

Praha - Banky a pojišťovny z preventivních důvodů kvůli zamezení šíření koronaviru uzavírají své pobočky. Některé všechny, jiné jen část z nich, další je nechaly zatím otevřené všechny. Vyplývá to z ankety ČTK mezi velkými peněžními ústavy. Připomínají, že většinu služeb a produktů si klienti můžou vyřídit z domova prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví.

"Vzhledem k rostoucímu počtu zaměstnanců v karanténě jsme nuceni šetřit s lidskými zdroji a dočasně jsme uzavřeli 97 z našich 502 poboček," řekl ČTK mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Spořitelna je součástí klíčové infrastruktury státu a má tak ze zákona povinnost udržet platební styk za každých okolností včetně dostupnosti alespoň minimálního počtu poboček.

Pobočky ČSOB včetně těch v obchodních centrech zůstávají otevřené. Jedinou výjimkou jsou pobočky v Litovli, Uničově, Hranicích na Moravě a ve Dvoře Králové, informovala banka na webu. ČSOB pojišťovna pobočky ode dneška do 24. března uzavřela. "Naši poradci z poboček zůstávají plně k dispozici jak po telefonu, tak na e-mailu," dodal mluvčí Petr Milata.

Více než 260 poboček Komerční banky zůstává otevřených. Výjimku tvoří 60 menších poboček, které banka vzhledem k aktuálnímu vývoji rozhodla dočasně uzavřít. "Chtěl bych klienty požádat, aby preferovali on-line možnosti komunikace s bankou a přispěli tak ke snížení rizika šíření koronaviru," uvedl generální ředitel banky Jan Juchelka.

Raiffeisenbank o víkendu upravila provozní dobu poboček, které se nacházejí v obchodních centrech. "Dnes jsme z důvodu preventivní ochrany zdraví dočasně uzavřeli provoz 15 poboček, v nichž v posledních dnech zaznamenáváme velmi nízkou návštěvnost," sdělila mluvčí banky Petra Kopecká.

Skupina AXA uzavřela ode dneška do odvolání z preventivních důvodů své pobočky na území ČR a Slovenska. Kooperativa zatím plošně pobočky neuzavřela. Pobočky byly podle mluvčího Milana Káni všechny vybaveny dezinfekcí. Platit pojistné na nich je možné jen bezhotovostně.

Stejně je tomu i v Generali České pojišťovně. Ta současně omezila provoz na pobočkách a obchodních místech, a to minimálně do 24. března. Otevírací doba je nyní v pondělí 8:00 až 11:00 a ve středu 14 až 17:00.

Allianz plošně pobočky neuzavírá. Vždy záleží na konkrétním místě a také na možnostech samotných klientů, podotkl mluvčí Václav Bálek.

Ministerstvo financí dnes upřesnilo vládní nařízení ohledně výjimek z omezení obchodu a služeb tak, že banky včetně stavebních spořitelen, pojišťovny, obchodníci s cennými papíry a další poskytovatelé a regulovaní zprostředkovatelé finančních služeb mohou nadále obsluhovat své klienty. "Tyto subjekty mohou dle svého rozhodnutí omezit provozní dobu svých poboček, obchodních míst a provozoven, uvedl úřad.

Zároveň MF upozornilo na to, že zprostředkovatelé finančních služeb nejsou živností podle živnostenského zákona, na které se vztahuje zákaz maloobchodního prodeje. Samotné usnesení vlády k zákazu volného pohybu osob pak uvádí, že "zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky s výjimkou: ... využívání nezbytných finančních a poštovních služeb".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď