Vildumetzová rezignuje na pozici místopředsedkyně Sněmovny

foto Ilustrační foto - Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) hovoří na schůzi Sněmovny, 26. dubna 2022, Praha.

Praha - Jana Mračková Vildumetzová (ANO) k 30. září rezignuje na pozici místopředsedkyně Sněmovny. Oznámila to na tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO. Byla terčem kritiky kvůli tomu, že podnikatel Zakaría Nemrah, obviněný v kauze Dozimetr, byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte, o čemž informovaly ve středu servery Neovlivní a Seznam Zprávy.

"Od prvního dne opakuji, že to byl kamarád mého muže. Neřešila jsem s ním žádné pracovní věci. Vždy byl všude na pozvání mého manžela a v době, kdy byl na naší svatbě a na našem křtu, jsem absolutně netušila a ani nemohla tušit, že ho jednou bude stíhat policie. S kauzou Dozimetr nemám absolutně nic společného," prohlásila v emotivním vyjádření.

Manžel Mračkové Vildumetzové Jan Mraček je politikem ODS v Karlovarském kraji. Do srpna byl Mraček předsedou oblastního sdružení ODS v Chebu a také členem výkonné rady ODS za Karlovarský kraj. Na funkce v regionu rezignoval, a to z osobních důvodů, řekl dnes ČTK krajský předseda ODS Jiří Vaněček. Mraček podle něj dál zůstává v kraji členem místního sdružení. Vyjádření Mračka ČTK shání.

Mračková Vildumetzová je bývalá hejtmanka Karlovarského kraje. Je členkou předsednictva ANO. Ve stínové vládě hnutí jí připadá křeslo ministryně vnitra. Mračkovou Vildumetzovou k rezignaci vyzývali zástupci některých koaličních klubů.

Končící místopředsedkyně dolní komory dnes prohlásila, že na rozdíl "od organizovaného zločinu STAN a dalších politiků vládních stran má svědomí naprosto čisté". "Vždycky jsem bojovala proti korupci, proti podvodům. Všichni lidé, kteří je páchají, tak za to mají být patřičně potrestáni," řekla. Rozhodnutí rezignovat podle ní není spravedlivé, ale zaslouží si ho její rodina.

"Pravda a láska znovu nevítězí," komentoval věc předseda ANO Andrej Babiš. Mračková Vildumetzová je podle něj pracovitá a poctivá žena. Reagoval také na vyjádření předsedy STAN a ministra vnitra Víta Rakušana, který dopoledne nevyloučil, že pokud by místopředsedkyně Sněmovny nerezignovala, mohli by koaliční poslanci přistoupit k jejímu odvolání. Označil to za silové řešení. "Co je neuvěřitelné, že hlava organizovaného zločinu, mafián, ministr vnitra Rakušan, vyhrožuje silovým řešením," řekl Babiš. Vyzval jej k rezignaci, stejně jako například dřívější místopředsedkyni STAN Věru Kovářovou nebo europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09).

Kvůli kontaktu s jedním z obviněných v kauze Dozimetr, podnikatelem Michalem Redlem, skončil ve funkci ministr školství Petr Gazdík (STAN). Na svou pozici rezignoval i šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek. Výzvám k rezignaci čelil i Rakušan.

Mraček podle krajského předsedy ODS odůvodnil svou rezignaci osobními a soukromými důvody. "Podrobnosti neznám. Zasahuje to do soukromí, takže jsem to respektoval, dál jsem se po tom nepídil," řekl Vaněček. Uvedl také, že v srpnu vystřídal Mračka ve výkonné radě.

Mraček byl donedávna také poradcem ministryně pro životní prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) i asistentem poslance Jana Bureše (ODS). Bureš dnes ČTK řekl, že s Mračkem ukončil smlouvu, podrobnosti neuvedl.

Podle vládních politiků byla rezignace Vildumetzové jedinou možností

Za logické, jediné správné a jediné možné označují lídři vládních stran rozhodnutí Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) rezignovat k 30. září na funkci místopředsedkyně Sněmovny. Premiér Petr Fiala (ODS) její krok označil za vyvození politické odpovědnosti. Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan ČTK napsal, že nedokázala věrohodně vysvětlit rodinné vztahy s podnikatelem Zakaríou Nemrahem, který je obviněný v kauze Dozimetr. Podle předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové přitížilo Vildumetzové to, že o stycích s Nemrahem lhala.

Vildumetzová byla terčem kritiky kvůli stykům své rodiny s Nemrahem. Servery Neovlivní a Seznam Zprávy pak ve středu uvedly, že podnikatel Nemrah byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte. Vildumetzová dnes opětovně odmítla, že by s Nemrahem řešila pracovní věci. "Od prvního dne opakuji, že to byl kamarád mého muže. Vždy byl všude na pozvání mého manžela a v době, kdy byl na naší svatbě a na našem křtu, jsem absolutně netušila a ani nemohla tušit, že ho jednou bude stíhat policie," uvedla.

Fiala krok Vildumetzové označil za logický vzhledem k informacím, které se objevily o jejích kontaktech, a způsobu, jakým tyto kontakty interpretovala. "Myslím, že toto vyvození politické odpovědnosti je namístě," řekl premiér novinářům v nizozemském Eemshavenu při otevírání terminálu na zkapalněný zemní plyn, ze kterého se bude surovina dodávat do ČR.

Rakušan ČTK napsal, že Vildumetzová nedokázala rodinné vztahy s Nemrahem věrohodně vysvětlit. "Proto její rozhodnutí považuji za jediné správné," uvedl. V rámci odpoledních dotazů poslanců na členy vlády ministr ve Sněmovně řekl, že nezasahuje do vyšetřování korupční kauzy kolem pražského dopravního podniku, která vedla k rezignaci politiků různých stran. Poslance Jana Sílu (SPD) ujistil Rakušan o tom, že do vyšetřování policie zasahovat nebude, i kdyby se to týkalo jakékoli politické strany.

Rovněž podle šéfa lidovců a ministra práce Mariana Jurečky učinila Mračková Vildumetzová jediný možný krok. "Sama zde týdny vyzývala jiné k rezignaci, protože se setkávali s lidmi spojenými s kauzou Dozimetr. A ona sama měla s těmito lidmi blízké rodinné vazby, doslova vztahy kmotrovské," sdělil ČTK Jurečka.

Vládní strany dnes po zveřejnění informací o účasti Nemraha na její svatbě Vildumetzovou znovu vybízely k odstoupení. "Vzhledem k okolnostem je rezignace jako reakce na naši výzvu zcela na místě. Za problematické považuji zejména to, že o svých stycích s obviněným Zakaríou lhala," napsala ČTK Adamová.

Pirátští politici v souvislosti s oznámením místopředsedkyně Sněmovny také upozorňují na to, že na druhém místě pražské kandidátky koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) pro blížící se komunální volby zůstává europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). "Odstupte," uvedl na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Předseda SPD Tomio Okamura ČTK řekl, že se jedná o kauzu hnutí ANO. "Situaci si vyhodnotilo tak, že paní poslankyně přijala přímou politickou odpovědnost," řekl. Vildumetzová byla ve vedení Sněmovny na základě dohody ANO a vládní pětikoalice, doplnil. Připomněl, že podle výsledků voleb by mělo místo ve vedení náležet i SPD. Okamuru poslanci do funkce místopředsedy komory opakovaně nezvolili, volit ho odmítají vládní strany.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď