Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, ve 14:00 uzavřela své pobočky v ČR

foto Lidé stáli 25. února 2022 v centru Olomouce frontu před pobočkou banky Sberbank. Ve čtvrtek a dnes se před některými jejími pobočkami tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby nebo žádali informace o jejím fungování. Kolem dnešního poledne nefungovalo internetové bankovnictví Sberbank CZ.

Praha - Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, dnes ve 14:00 uzavřela své pobočky v Česku. ČTK to řekla mluvčí banky Radka Černá. Důvodem jsou podle ní bezpečnostní problémy na pobočkách. Ve čtvrtek a dnes se před některými pobočkami banky tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby nebo žádali informace o fungování banky. Kolem dnešního poledne nefungovalo internetové bankovnictví Sberbank CZ. Personál pobočky Sberbank v Brně v Heršpické ulici dnes požádal o asistenci strážníky, klienti se z bankomatů na poslední chvíli snažili vybrat peníze. Na místo vyrazila hlídka městské policie.

Fotogalerie

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes po jednání vlády připomněl, že vklady klientů bank, včetně Sberbank, jsou ze zákona pojištěny do 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu korun) pro jednoho vkladatele u jedné banky nebo družstevní záložny. Česká národní banka sdělila, že situaci kolem Sberbank monitoruje a z pozice dohledu i řeší. U poboček banky v Brně či Praze sledovali situaci na žádost personálu policisté a strážníci, podle zjištění ČTK ale nezasahovali.

"Vzhledem k tomu, že česká pobočka představuje nepatrný zlomek celkových aktiv Sberbank, může její matka bez větších problémů zásobit své tuzemské operace likviditou," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Její krach v ČR nečeká. Sberbank vznikla na půdorysu někdejší Volksbank, kterou převzala. Ta sama o sobě byla velmi marginální. "Sberbank se pres veškerou snahu nepodařilo najít v Česku další klientelu. Dopad odchodu ruské banky na tuzemsky trh by byl nulový," doplnil zakladatel EMA data Jiří Paták

Některé banky už zaznamenaly příchod klientů ze Sberbank. "Od čtvrtka zaznamenáváme zvýšený zájem klientů Sberbank o otevření nového bankovního účtu v Air Bank," řekla ČTK mluvčí banky Jana Pokorná. Totéž potvrdila mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

"Bohužel se objevily bezpečnostní problémy na našich pobočkách. Naši zaměstnanci jsou převážně občané ČR a musíme jim zajistit zvýšenou bezpečnostní ochranu, protože čelí fyzickým atakům," uvedla Černá.

Z tohoto důvodu byla banka podle ní nucena od dnešních 14:00 uzavřít své pobočky a zajistit bezpečnostní službu k ochraně zaměstnanců poboček. Banka počítá s tím, že v dalších dnech už budou pobočky opět standardně otevřené, klienti mohou využívat on-line bankovnictví a bankomaty. Klienti Sberbank CZ mohou využít jakýkoliv bankomat v ČR i zahraničí, pokud mají u nás účet, výběry mají zdarma, dodala Černá.

Například v brněnské pobočce Sberbank v Heršpické ulici se dav klientů snažil na poslední chvíli vybrat z bankomatů peníze, personál proto požádal o asistenci strážníky, řekl ČTK jejich mluvčí Jakub Ghanem. V Praze strážníci podle mluvčí Ireny Seifertové dopoledne asistovali na pobočkách na náměstí I. P. Pavlova a v ulici Na Příkopech. "Z obou poboček přišla od zaměstnanců žádost o pomoc s nespokojenými klienty. Strážníci na místě situaci uklidnili a následně si dohled opět převzala ostraha banky," uvedla Seifertová.

U tří pražských poboček Sberbank monitorovali situaci také policisté. Mluvčí Violeta Siřišťová ČTK řekla, že důvodem bylo oznámení od pracovníků banky, že se obávají agrese ze strany klientů. Zasahovat policisté podle ní ale nemuseli.

Okolo 12:30 čekala před pobočkou Sberbank na I. P. Pavlova v Praze asi desítka lidí, což podle pracovnice pobočky o polední přestávce není obvyklé. "Obvykle je tu nejvýše jeden člověk," podotkla. Čekající většinou chtěli převést peníze. "Chci převést peníze jinam. Z principu," řekl ČTK čekající muž.

Některé české firmy kvůli ruské invazi na Ukrajinu vyhlašují bojkot služeb banky Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. "Silně doporučujeme našim poradcům a pobočkám tuto banku přestat okamžitě využívat, doporučovat a zprostředkovávat. V této souvislosti ji také vyjímáme z bonusového odměňování," uvedl zakladatel finančně poradenské společnosti Partners Petr Borkovec.

"Česká národní banka situaci kolem Sberbank v důsledku napadení Ukrajiny Ruskem nejen monitoruje, ale především dohledově řeší. Pro tyto situace jsou nastaveny standardní postupy jak na straně dohlíženého subjektu, tak České národní banky s cílem minimalizovat dopady na klienty," řekla ČTK mluvčí centrální banky Markéta Fišerová.

Hlavním akcionářem Sberbank CZ je ve Vídni sídlící Sberbank Europe, dceřiná společnost největšího ruského bankovního domu Sberbank Russia. Jejím padesátiprocentním vlastníkem s jedním hlasovacím právem navíc je ministerstvo financí Ruské federace. Zbytek vlastní investoři, banka se obchoduje na burze. Sberbank CZ reguluje a dozoruje Česká národní banka. V Česku působí od roku 1993, do roku 2013 fungovala pod jménem Volksbank. Má 25 poboček a asi 120.000 klientů.

Personál Sberbank v Brně požádal kvůli davu lidí o asistenci strážníky

Personál pobočky Sberbank v Brně v Heršpické ulici dnes požádal o asistenci strážníky, klienti se z bankomatů na poslední chvíli snažili vybrat peníze. Na místo vyrazila hlídka městské policie. ČTK o tom informoval mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Sberbank CZ má vazby na Rusko, dnes ve 14:00 uzavřela své pobočky v Česku. Podle banky jsou důvodem bezpečnostní problémy na pobočkách. V Českých Budějovicích někdo znečistil výlohu pobočky Sberbank, podle serveru idnes.cz na ni házel vajíčka.

Ghanem uvedl, že podle personálu je na pobočce "run klientů na bankomaty". Snaží se vybrat si peníze před zavírací dobou. Běžná zavírací doba pobočky je v pátek podle webu banky v 16:30. Sberbank CZ ale informovala o tom, že pobočky v ČR dnes uzavřela ve 14:00. Fotograf ČTK byl na místě krátce po 14:30 a na veřejném prostranství před pobočkou se stal terčem agresivního chování pracovníka banky, který se mu snažil bránit ve fotografování.

Nervózní, ale jinak klidná atmosféra byla po 14:00 kolem pobočky Sberbank v Panské ulici v centru Brna. Před vstupem parkovalo policejní auto s dvoučlennou hlídkou. Uvnitř ještě personál odbavoval klienty, kteří přišli dříve, další ale dovnitř nepouštěl. Lidé obcházeli nárožní pobočku z obou stran a marně brali za kliky vstupních dveří, převažovali mezi nimi senioři. Přes sklo na ně odmítavě gestikuloval pracovník banky.

V Českých Budějovicích vyjížděli dnes policisté kvůli oznámení o znečištění výlohy pobočky Sberbank. "Žádná škoda nevznikla, pátráme nyní po pachateli," řekla ČTK mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď