Některá města s vojenskou posádkou volila v prvním kole Babiše, jiná Pavla

foto Ilustrační foto - Výcvik vojáků Aktivní zálohy Teritoriálních sil Armády ČR, 12. října 2022, areál kasáren 15. ženijního pluku, Bechyně na Táborsku.

Praha - Ve městech, v nichž sídlí vojenské posádky, dopadlo první kolo prezidentských voleb rozdílně. V některých vyhrál hlasování předseda hnutí ANO Andrej Babiš, například v Prostějově, Vyškově nebo Náměšti nad Oslavou. V Liberci či Chrudimi byl úspěšnější bývalý náčelník generálního štábu české armády a vysoký představitel NATO Petr Pavel. Zda přítomnost armády v obci bude hrát při rozhodování mezi bývalým premiérem a generálem v záloze nějakou roli, se nedá říct. Sami vojáci volí často nikoliv ve městech, kde slouží, ale ve svých domovských obcích napříč republikou. Příští prezident vzejde z duelu mezi Pavlem a Babišem, který se koná tento pátek a sobotu.

Téma vojáků se přitom stalo výraznou součástí kampaně před rozhodujícím druhým kolem voleb. Babiš záhy po vyhlášení výsledků prvního kola, v němž ho těsně porazil Pavel, nechal po republice vylepit plakáty s textem "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš". Bývalý profesionální voják Pavel i další kritici poukazovali na to, že Babiš voliče straší a že sloganem urazil všechny vojáky včetně válečných veteránů. Expremiér přiznal, že se text nepovedl. Na billboardech se poté objevily nové plakáty hlásající, že "Generál nevěří v mír" s dovětkem "Volte mír. Volte Babiše".

V Prostějově, kde sídlí vojenská jednotka speciálních sil a žije tam zhruba 44.000 obyvatel, vyhrál první kolo Babiš. Od voličů získal 37,84 procenta hlasů oproti 33,06 procenta, které dostal Pavel. Ve městě má Babišovo hnutí ANO velkou podporu i v komunálních volbách, na radnici je už druhé volební období a má zde i svého primátora.

Také v jednadvacetitisícovém Vyškově, kde je vojenská posádka a akademie, získal v prvním kole větší podporu Babiš, získal 37,93 procenta hlasů. Pavel byl druhý s 32,57 procenta. Z 26 volebních okrsků ve městě vyhrál Babiš bezmála ve dvou desítkách v nich. "Účastníci kurzů v rámci Velitelství výcviku – Vojenské akademie využívají na voličské průkazy naši volební místnost na sousední Základní škole Morávkova," řekl ČTK mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí. Byl to jeden z okrsků, kde v prvním kole vyhrál Pavel.

Ve stotisícovém Liberci, který je spojen s 31. plukem radiační chemické a biologické ochrany, volilo předminulý víkend Pavla 40 procent voličů, Babišovi dalo hlas 30,82 hlasujících.

Ve více než desetitisícové Čáslavi na Kutnohorsku, kde má armáda leteckou základnu, v prvním kole těsně vyhrál Babiš se ziskem 37,41 procenta hlasů, druhého Pavla volilo 36,63 procenta lidí. Babiš tak zvítězil o 40 hlasů. Podle starosty nedaleké třítisícové obce Vrdy a bývalého vojáka Miloše Mlynky (nez.) jsou lidé v Čáslavi a okolí hodně levicově zaměření. Řada vojáků, především těch starších, nepatří mezi Pavlovy příznivce, řekl Mlynka ČTK.

V Chrudimi, kde sídlí 43. výsadkový pluk a žije přes 23.000 lidí, získal v prvním kole Pavel 39,02 procenta hlasů, Babiš 32,26 procenta. Mezi vojáky z povolání má generál ve výslužbě zřejmě větší podporu. "Nemůžu mluvit za všechny, ale z těch, s kterými jsem se o tom bavil, bude hodně velká část volit Petra Pavla," řekl dnes ČTK jeden z příslušníků chrudimského pluku.

Většina vojáků, kteří působí u pluků v Jihočeském kraji, volí v místě svého trvalého bydliště. Velmi často však bývá v jiném městě, než kde sídlí armáda. "Někteří naši vojáci bydlí ve Strakonicích. Ale velká část jich denně dojíždí z jiných měst. Kde volí, nijak nekontrolujeme, ale předpokládáme, že to spíš bývá v místě bydliště," řekla ČTK mluvčí strakonického 25. protiletadlového raketového pluku Jana Samcová. Na jihu Čech má armáda také například mechanizovaný prapor v Táboře, motorizovaný prapor v Jindřichově Hradci a ženijní pluk v Bechyni.

Jaký vliv na výsledek prezidentských voleb mělo hlasování vojáků v pětitisícové Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku a v nedalekých obcích Vícenice u Náměště nad Oslavou a Sedlec, u kterých leží 22. základna vrtulníkového letectva, je těžké odhadnout. Podle mluvčí základny Jindřišky Budikové jsou vojáci základny z celé České republiky a v době voleb měli díky službám možnost hlasovat ve svém bydlišti.

Lidí s voličským průkazem, díky kterému mohou lidé volit mimo své bydliště, hlasovalo podle úřadů obcí v prvním kole minimum. "A navíc nevíme, zda to byli vojáci," řekla ČTK pracovnice náměšťského úřadu Ivana Hrušková. Ve všech třech obcích hlasovalo více lidí pro Babiše. V Náměšti nad Oslavou ho podpořilo 37,98 procenta hlasujících, pro Pavla bylo 30,91 procenta voličů. V Sedlci získal Babiš 36,56 procenta hlasů, Pavel zaostal asi o tři procentní body. Nejpřesvědčivější byl Babiš pro voliče ve Vícenicích, kde získal 47,34 procenta, Pavel dostal 18,56 procenta hlasů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď