Několik zemí EU pošle Česku ventilátory, stejně tak NATO

foto Ilustrační foto - Český premiér Andrej Babiš.

Praha - Maďarsko dodá České republice 150 plicních ventilátorů. Hasiči je převezou do skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR), odkud budou podle potřeb rozvezeny do nemocnic. Na twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) večer informoval o tom, že Česku daruje přes 100 ventilátorů Nizozemsko, další přístroje věnuje Rakousko. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odpoledne na twitteru sdělil, že Severoatlantická aliance (NATO) schválila dodání 60 ventilátorů z aliančních zásob. Ve čtvrtek také kvůli vývoji koronavirové epidemie slíbila Česku 30 ventilátorů Evropská komise, podle Hamáčka zápůjčka dorazí v sobotu.

V Česku je podle posledních dat v nemocnicích 1941 plicních ventilátorů, kvůli epidemii covidu-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, aktuálně je obsazeno 51,4 procenta.

"Děkuji NATO za rychlou pomoc. Poskytnutí 60 plicních ventilátorů z aliančních zásob bylo před chvílí definitivně potvrzeno. V nejbližších dnech zajistí armáda jejich přepravu letounem CASA," uvedl Metnar. "Právě jsme dostali informaci o daru přes 100 ventilátorů z Holandska a dalších ventilátorů z Rakouska. Zítra (v sobotu) dorazí zápůjčka 30 ventilátorů z rezerv Evropské komise," napsal večer Hamáček.

Českou registraci pro nouzové využití při léčbě pacientů s onemocněním covid-19 ve čtvrtek také získaly ventilátory CoroVent, výrobci je tak mohou začít rozvážet do rezerv českých nemocnic. Ventilátor vznikl na jaře díky spolupráci Českého vysokého učení technického, iniciativy COVID19 CZ a firmy MICo. Lidé na něj ve sbírce přispěli 12 miliony korun, za něž bylo vyrobeno 182 kusů.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve čtvrtek po jednání vlády uvedl, že stát koupí 600 ventilátorů a 60 dostane darem nebo mu budou půjčeny. Kabinet také schválil navýšení prostředků resortu zdravotnictví na nákupy z 406 na 700 milionů korun. Nebudou využity jen na plicní ventilátory, ale též na lůžka nebo přístroje zlepšující saturaci kyslíkem, takzvané oxygenátory.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 23:00 0°C

Celá předpověď