Několik set bojovníků IS se po dobytí Havídže prý vzdalo Kurdům

foto Ilustrační foto - Bojovníci Islámského státu na nedatovaném snímku bojového webu ověřeném agenturou AP.

Bagdád - Několik set bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) se minulý týden vzdalo kurdským silám, když přišli o Havídžu, svou poslední významnou baštu v severním Iráku. S odkazem na kurdský bezpečnostní zdroj o tom dnes informovala agentura Reuters. Irácký premiér Hajdar Abádí dnes podle irácké státní televize řekl, že do konce roku bude IS v Iráku definitivně poražen.

Iráčtí vojáci spolu s iráckou šíitskou polovojenskou skupinou podporovanou Íránem dobyli město Havídža minulý týden. Místo toho, aby radikálové bojovali, jak měli ve zvyku při dřívějších střetech, uprchli směrem k pozicím Kurdů, řekl nejmenovaný kurdský zdroj.

"Asi 1000 mužů se minulý týden vzdalo. Nešlo pouze o teroristy," řekl s tím, že se vzdali pešmergům v Kirkúku, který leží na východ od Havídže. "Dalo by se říci, že několik set těchto mužů bojovalo v řadách IS, to však oficiálně potvrdí až vyšetřování," dodal.

Podle iráckého analytika Hišáma Hášimího úprk radikálů svědčí o tom, že tito lidé přichází o iluze. Hášimí se zabývá právě samozvaným Islámským státem.

Vůdce IS abú Bakr Bagdádí před dvěma týdny zveřejnil nahrávku, ve které popřel zprávy o své smrti a vyzval své stoupence, aby pokračovali v boji.

Chalífát, který vyhlásili radikálové z IS v roce 2014, když získali kontrolu nad značnou částí severního a západního Iráku a Sýrie, se fakticky zhroutil letos v červenci po znovudobytí Mosulu.

Jediná část Iráku, kde IS ještě operuje, je u hranice se Sýrií. Podle Reuters jde o pohraniční městečko Al-Káim a okolní oblast v provincii Anbár. Teroristé z IS rovněž operují na syrské straně hranice. Území pod kontrolou radikálů se však neustále zmenšuje vlivem ofenzivy, kterou proti IS odděleně vede syrská armáda podporovaná Ruskem a arabsko-kurdské milice, za nimiž stojí mezinárodní letecká koalice v čele se Spojenými státy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď