Několik opozičníků bylo zatčeno v Moskvě cestou na manifestaci

foto Policisté zatýkají opozičního demonstranta v centru Moskvy na snímku ze 17. srpna 2019.

Moskva - Deset opozičníků bylo dnes zatčeno cestou na manifestaci pořádanou v centru Moskvy u příležitosti svátku ruské státní vlajky. S odvoláním na opoziční aktivisty o tom dnes informovala agentura Interfax. Ohlášené demonstrace proti vyloučení opozice z voleb do moskevského sněmu radnice zakázala. Oslav svátku spojeného s koncertem estrádních umělců se v Moskvě účastní přes sto tisíc lidí.

Na Sacharovově třídě se dnes koná manifestace pořádaná radnicí ke dni státní vlajky, kterou Rusko začalo používat před 350 lety. Svátek se slaví také jako připomínka porážky komunistického pokusu o puč 22. srpna 1991. Podle agentury RIA Novosti se dnešní akce účastní více než sto tisíc lidí.

Podle specializovaného serveru OVD-Info bylo zadrženo deset lidí, z nichž čtyři byli následně propuštěni. Důvod k zatčení úřady nesdělily.

Několik na dnešek ohlášených opozičních demonstrací radnice odmítla povolit s odkazem na konání velké oficiální manifestace. Předchozí sobotu se hnutí odporu omezilo jen na individuální protesty, jež nevyžadují souhlas úřadů. Vystřídalo se při nich několik desítek lidí, kteří zároveň žádali propuštění lidí zadržených při předchozích protestech.

Protestní akce, odehrávající se v Moskvě už od poloviny července, vyvolalo rozhodnutí úřadů nepustit 57 opozičních kandidátů do voleb vypsaných na 8. září. Důvodem byly údajné formální nedostatky při shromažďování podpisů potřebných k registraci. Na prvních dvou nepovolených akcích 27. července a 3. srpna zvláštní jednotky policie tvrdě proti demonstrantům zasáhly a zatkly celkem přes 2000 lidí. V sobotu 10. srpna na povolenou demonstraci přišlo podle pozorovatelů skoro 50.000 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď