Nejvyšší ústavní činitelé se sejdou na Hradě, a to i s Lipavským

foto Zasedání Bezpečnostní rady státu za účasti prezidenta Petra Pavla, 12. dubna 2023, Praha.Prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala před jednáním.

Praha - Prezident Petr Pavel se ve středu opět sejde s premiérem Petrem Fialou (ODS) a předsedy obou komor Parlamentu, tedy Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). ČTK o tom dnes informovala senátní tisková tajemnice Lada Faldynová. Schůzky se zúčastní také ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), k tématům by měla patřit koordinace zahraniční politiky a nadcházející summit NATO ve Vilniusu.

Schůzka prezidenta s ministerským předsedou a šéfy Sněmovny a Senátu se uskuteční netradičně ráno, krátce před zasedáním horní parlamentní komory, která má schvalovat tři Pavlovy adepty na ústavní soudce. Dva z nich - bývalého předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu a někdejší prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou - tento týden senátní ústavně-právní výbor nepodpořil. V úterý o osudu adeptů bude rozhodovat ještě výbor pro lidská práva.

Ani Pavlův přístup k vládním krokům není bez výhrad, jak kritici současného prezidenta předjímali. Pavel sice podepsal spornou novelu o omezení červnové valorizace důchodů na méně než polovinu, zároveň byl ale připraven nechat normu přezkoumat Ústavním soudem, na který se nakonec obrátilo opoziční hnutí ANO.

Prezident kritizoval vládu za formu představování jejích kroků, například rušení poboček České pošty. "Nepovažuji vůbec za správné, že se tyto reformy plánují z centra, bez účasti a seznámení se s pohledem dotčených obcí," uvedl minulý týden. Tento týden vybídl k debatě nad jednotlivými položkami vládního úsporného balíčku ke konsolidaci veřejných financí. Podle hlavy státu je třeba zvážit, zda u nich nepřevažují negativa nad pozitivy.

Schůzka všech čtyř nejvyšších ústavních činitelů bude v pořadí druhá. Společně se setkali počátkem února v sídle horní parlamentní komory, Pavel tehdy ještě jako teprve zvolený prezident. Úřadu se ujal až v březnu po složení ústavou předepsaného slibu. Po únorové schůzce tlumočil dohodu, že čtveřice nejvyšších ústavních činitelů by se měla setkávat pravidelně jednou za čtvrt roku a že bude koordinovat své aktivity ve vnitřní i zahraniční politice. "Rozhodně není mým cílem dělat jakkoli samostatnou zahraniční politiku," uvedl Pavel. Jeho předchůdce Miloš Zeman stejný přístup nezastával.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď