Nejvyšší správní soud odmítl první dvě stížnosti na volby

foto Ilustrační foto - Ihned po skončení voleb do Poslanecké sněmovny ve 14 hodin začali 21. října členové volební komise v největším volebním okrsku č. 33 v Jihlavě sčítat hlasy.

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes odmítl první stížnosti na volby do Poslanecké sněmovny. Jeden ze stěžovatel například chtěl, aby soud prohlásil neplatnost volby Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba hnutí ANO 2011), protože oba čelí trestnímu stíhání. Nejvyšší správní soud to odmítl, zjistila ČTK z jeho webu. V obou případech soud dospěl k názoru, že fyzická osoba, která návrh podala, k tomu nebyla oprávněna.

Celkem dnes soud rozhodl usnesením v deseti věcech z 69, které dostal. Před čtyřmi lety bylo stížností 42. Lhůta pro zpochybnění výsledků hlasování vypršela v pátek v 16:00. Soud chce o všech volebních stížnostech rozhodnout pokud možno před první schůzí Sněmovny, kterou prezident svolal na 20. listopadu.

"Pět volebních stížností jsme odmítli pro vady, které stěžovatelé neodstranili ani po výzvě předsedy senátu. Dvě proti zvolení poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka jsme odmítli pro neoprávněnost navrhovatele, neboť oba poslanci byli zvoleni v jiném volebním kraji, než v jakém byl oprávněn volit navrhovatel," uvedla předseda volebního senátu soudu Tomáš Langášek. Dvě stížnosti byly odmítnuty pro nepřípustnost, neboť se stěžovatelé domáhali vyslovení neplatnosti celých voleb, což zákon neumožňuje, a jedna byla odmítnuta pro opožděnost. Dalších osm podání bylo vyřešeno přípisy či odložením podání, protože formálně nešlo o projednatelné volební stížnosti.

Většinu podnětů podali voliči, nejméně tři jsou od stran. Kvůli pochybnostem o správnosti připočítávání preferenčních hlasů některými volebními komisemi se na soud obrátila Česká pirátská strana. Mimo jiné Piráti navrhují přepočítat hlasy alespoň v některých okrscích, kde podle nich zjevně došlo k chybám. Už dříve se objevilo podezření, že některé komise automaticky udělovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když voliči na konkrétním lístku nikoho nezakroužkovali.

Na soud se kromě Pirátů obrátila také SPR-RSČ Miroslava Sládka a Demokratická strana zelených, která poukazuje také na problematiku preferenčních hlasů. Žádá o překontrolování hlasů ve čtyřech okrscích v Plzni, Sušici, Měčíně a Nýrsku. Soud už vyzval Státní volební komisi, aby mu předložila zápisy ze čtyř zpochybněných okrsků.

Volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Do Sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď