Nejvíce Zlatých glóbů získala road-movie Green Book

foto Mahershala Ali se Zlatým glóbem za vedlejší roli ve filmu Green Book.

Los Angeles - Nejvíce Zlatých glóbů si z ceremoniálu 76. ročníku těchto amerických filmových cen odnesla v noci na dnešek road-movie Green Book. Snímek o afroamerickém jazzovém pianistovi získal ocenění ve třech kategoriích, včetně nejlepšího filmu žánru komedie nebo muzikál. Nejlepším filmem v kategorii drama se stal životopisný snímek Bohemian Rhapsody o zpěvákovi skupiny Queen Freddiem Mercurym. Za něj si odnesl i cenu pro nejlepšího herce Rami Malek, představitel Mercuryho.

Překvapením večera byla pouze jedna cena pro další snímek s hudební tematikou Zrodila se hvězda se zpěvačkou Lady Gaga. Toto romantické drama mělo totiž celkem pět nominací a bylo označováno za favorita i na další filmové ceny, prestižní Oscary, které se budou udělovat příští měsíc. Lady Gaga si tak odnesla jen jeden Zlatý glóbus, a to za nejlepší píseň (Shallow) jako její spoluautorka. Někteří očekávali, že dostane cenu za nejlepší herečku. Tu ale získala Glenn Closeová za roli ve švédsko-britském dramatu Žena, v němž hrála manželku spisovatele oceněného Nobelovou cenou za literaturu.

Za snímek Green Book, založený na skutečném příběhu černošského pianisty Donalda "Dona" Shirleyho, si odnesl cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli Mahershala Ali za roli Shirleyho, který se pod ochranou italského řidiče, bývalého vyhazovače, odváží vyrazit na turné do jižanských států, kde stále platí rasová segregace. Film byl také oceněn za nejlepší scénář.

Po dvou Zlatých glóbech získaly letos filmy Bohemian Rhapsody a drama Roma mexického režiséra Alfonsa Cuaróna, které dostalo cenu za nejlepší neanglicky mluvený film. Cuarón byl oceněn i jako nejlepší režisér. "Děkuji mé rodině, děkuji Mexiku," prohlásil režisér, který v roce 2014 získal Oscara za film Gravitace se Sandrou Bullockovou. Černobílé drama Roma je pojmenováno po čtvrti mexické metropole, v níž Cuarón vyrůstal, a hlavními postavami jsou jeho matka a dvě služky.

"Děkuji Satanovi za to, že mě inspiroval pro tuto roli," prohlásil britský herec Christian Bale poté, co získal cenu pro nejlepší mužskou komediální postavu za roli bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho ve snímku Vice (Viceprezident). Cenu pro nejlepší herečku v kategorii komedie nebo muzikál získala Olivia Colmanová za roli britské královny Anny ve snímku Favoritka.

Cenu za nejlepší animovaný film získal Spider-Man: Paralelní světy. Seriál režiséra Ryana Murphyho The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story zvítězil v kategorii minisérie a televizní film. Herec Darren Criss si zároveň odnesl ocenění za nejlepšího herce v této kategorii.

Ceremonií moderovali Andy Samberg a Sandra Ohová. Žertovali, že tuto příležitost dostali jako "jediní dva lidé v Hollywoodu, kteří se ještě nedostali do potíží za to, že řekli něco urážlivého". Zlatou sošku dostala i sama moderátorka, a to za roli v televizním seriálu Na mušce.

Jako první byl při udělování cen Zlatý glóbus - v televizních kategoriích - oceněn Michael Douglas (74) jako nejlepší komediální herec za roli v televizním seriálu The Kominsky Method. Cenu věnoval svému stoletému otci Kirku Douglasovi. Svou první sošku - pro nejlepšího herce v televizním dramatu - získal skotský herec Richard Madden za roli v britském seriálu Bodyguard. Českému divákovi je Madden znám spíše z populárního seriálu Hra o trůny, ve kterém ztvárnil Robba Starka.

O cenách Zlatý glóbus, udělovaných ve více než dvou desítkách kategorií, rozhoduje devadesátka zahraničních novinářů působících v Hollywoodu. Poprvé se ceny udělovaly v roce 1944. Někteří z letošních vítězů budou zřejmě i v nominacích na Oscara, které budou známy 22. ledna.

Díla a tvůrci ocenění cenami Zlatý glóbus za rok 2018: 

Film - drama:

Bohemian Rhapsody (režie Bryan Singer)

Filmový herec - drama:

Rami Malek - Bohemian Rhapsody

Filmová herečka - drama:

Glenn Closeová - Žena

Film - komedie nebo muzikál:

Green Book (Jak projet bezpečně Jihem; režie Peter Farrelly)

Filmový herec - komedie nebo muzikál:

Christian Bale - Vice (Viceprezident)

Filmová herečka - komedie nebo muzikál:

Olivia Colmanová - Favoritka

Animovaný film:

Spider-Man: Paralelní světy (režie Bob Persichetti a Peter Ramsey)

Neanglicky mluvený film:

Roma - Mexiko, Alfonso Cuarón

Filmová režie:

Alfonso Cuarón - Roma

Filmový scénář:

Nick Vallelonga, Brian Currie a Peter Farrelly - Green Book (Jak projet bezpečně Jihem)

Filmový herec ve vedlejší roli:

Mahershala Ali - Green Book (Jak projet bezpečně Jihem)

Filmová herečka ve vedlejší roli:

Regina Kingová - If Beale Street Could Talk (Kdyby Bealeova ulice mohla mluvit)

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 16. července 2019

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď