Nejvíc loni znečišťovaly Spolana a ČEZ, emise chtějí snížit

foto Emise - znečištění - komín. Ilustrační foto.

Praha - Největšími znečišťovateli životního prostředí v Česku byly loni neratovická chemička Spolana a elektrárny polostátní firmy ČEZ. Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnila ekologická organizace Arnika a který čerpá data z Integrovaného registru znečišťování. Firmy se hájí tím, že investují do snížení objemu emisí. Celkově loni ubylo rakovinotvorných látek, ale přibylo skleníkových plynů či rtuti.

Spolana je v žebříčku firmou, která v roce 2016 vypustila nejvíce rakovinotvorných či potenciálně rakovinotvorných látek. U karcinogenů je na prvním místě třetí rok po sobě, přestože emise snížila. Podle Unipetrolu, kterému Spolana patří, chemička snížila za uplynulý rok objem vypouštěných škodlivin o více než desetinu.

"Spolana je jedinou společností v Česku, která v daném rozsahu používá trichloretylen při výrobě kaprolaktamu a také je jeho jediným výrobcem, takže je přirozené, že se s ohledem na použitou metodiku v žebříčku objevujeme opakovaně," uvedl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Do ochrany životního prostředí podle něj Spolana každý rok investuje desítky milionů.

Na druhém místě za Spolanou ve vypouštění karcinogenů byla přibyslavská firma ACO Industries. Vypustila loni přes 23,6 tuny škodlivého styrenu, což bylo o 19 tun více než předloni. Arnika ji proto označila za "skokana roku" v negativním smyslu. Podle Zuzany Siwkové z ACO Industries se při výrobě ve firmě opravdu uvolňuje styren, výroba však odpovídá všem předpisům a zdraví pracovníků firmy či lidí v okolí není ohroženo.

Elektrárny ČEZ loni obsadily první místa ve dvou žebříčcích znečišťovatelů. Jednak firma Elektrárna Počerady, jejímž jediným akcionářem je ČEZ, byla největším producentem skleníkových plynů a druhé a třetí místo obsadily další elektrárny ČEZ - Prunéřov a Tušimice. Navíc byla Jaderná elektrárna Dukovany, patřící ČEZ, podnikem s největšími emisemi látek poškozujících ozonovou vrstvu.

"Elektrárenské provozy budou vždy zaujímat v žebříčku znečišťovatelů přední místa, protože i po co nejvíce absolutně možném snížení emisí budou vždy patřit mezi největší výrobní kolosy," řekl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp. ČEZ investuje podle něj do ekologických opatření desítky miliard korun a všechny provozy splňují ekologické limity EU.

"Oproti počátku 90. let minulého století se podařilo snížit emise SO2 o 92 procent, pevných částic popílku o 95 procent, emise oxidů dusíku o polovinu a oxidu uhelnatého o 77 procent," uvedl. V následujících letech veškeré měřitelné emise podle něj klesnou ještě o dalších 50 procent.

Dukovanská jaderná elektrárna se dostala na vrchol žebříčku podle svého mluvčího Jiřího Bezděka kvůli modernizaci hasicích zařízení. Loni kvůli zkouškám zařízení nahlásila v souladu s předpisy zvýšenou spotřebu plynu halonu, který se využívá jako hasicí plyn. Mimořádná záležitost by se podle Bezděka neměla opakovat.

Do registru znečišťování, který vede ministerstvo životního prostředí, zadalo loni data 1295 provozů. Podle databáze se snížilo množství emisí látek, které patří mezi rakovinotvorné, mutagenní a endokrinní, tedy poškozující hormonální soustavu člověka. Vzrostly emise skleníkových plynů, rtuti a látek, které poškozují ozonovou vrstvu. Podle Arniky se ale mezi roky 2015 a 2016 změnila povinnost hlásit emise, hlásí je nyní o 500 provozů méně. Příznivý trend u některých emisí tak může být jen zdánlivý.

Žebříček vyhlašuje Arnika 13. rokem, čerpá z Integrovaného registru znečišťování, který je pro určitý rok kompletní vždy k 30. září následujícího roku. Cílem žebříčku je motivovat firmy produkující škodlivé látky ke změně. Výsledky analýz Arniky lze najít na webu znecistovatele.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď