Největší český zvon Zikmund se dnes rozezní pro povzbuzení národa

foto Ilustrační foto - Na věži svatovítského chrámu v Praze se 8. dubna v poledne rozezněl největší český zvon Zikmund k uctění památky zesnulého papeže Jana Pavla II.

Praha - Jako připomínka svátku zvoníků pražské arcidiecéze i povzbuzení v obtížné době bude dnes v 18:00 výjimečně zvonit z katedrály sv. Víta zvon Zikmund. ČTK o tom dnes informoval hlavní zvoník katedrály Tomáš Stařecký. Největší český zvon se k ostatním zvonům v katedrále přidává při slavnostních nebo výjimečných událostech.

Podle Stařeckého není přesně známo, jestli se někdy v historii katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha zvony odmlčely na tak dlouho jako v současné době, kdy svět zasáhla pandemie koronaviru. Naposledy se všechny zvony rozezněly v neděli 15. března a pak za mimořádných podmínek v poledne na velikonoční neděli. Katedrální zvonice je tak již přes měsíc tichá.

Dnes v 18:00 opět nad Prahou zazní majestátní zvon Zikmund, a to nejen jako připomínka dnešního svátku zvoníků pražské arcidiecéze, ale především jako povzbuzení a hlas naděje v lepší časy v době snad již ustupující virové pandemie, uvedl Stařecký.

Spolek Pražští zvoníci svatovítští - Campanarii Sancti Viti jsou dobrovolnou skupinou nadšených zvoníků, která zajišťuje ruční zvonění zvonů katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha nejméně půl století. Někteří ze zvoníků jsou v aktivní službě přes tři desítky let a významně se podílejí na zachování kontinuity tradice ručního zvonění v katedrále.

V současné době zajišťuje zvonění v katedrále sv. Víta 24 pravidelných zvoníků. Zvoní se vždy v neděli před mší a v poledne - vždy 15 minut. Při mimořádných příležitostech a svátcích se přidává i zvon Zikmund. Počet všech zvonění za kalendářní rok se pohybuje kolem 130. Každé zvonění je specifické - jinak se zvoní na ranní nedělní mši, jinak na sváteční poledne, při pontifikální mši, při rekviem, při Te Deum či při procesí.

Zvon Zikmund byl dlouho ve špatném stavu, znovu se po odmlce rozezněl loni v listopadu u příležitosti 30. výročí svatořečení Anežky České. Zvon, který byl zhotoven skoro před 500 lety, se odmlčel v červnu roku 2002, bylo to tehdy shodou okolností několik hodin po skončení voleb do Sněmovny. Jeho srdce puklo při vyzvánění u příležitosti poutního svátku svatého Víta. Téměř půltunové zlomené srdce propadlo první podlahou z tlustých fošen a zastavilo se o další podlahu, která bývá pod velkými zvony právě kvůli podobným případům. Zvonař Petr Rudolf Manoušek tehdy uvedl, že na lomu bylo vidět, že uvnitř srdce zvonu byla vada už od jeho výroby. Podle legend puknutí srdce zvonu nevěstí nic dobrého.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď