Nejoblíbenějším učitelem se stal Tomáš Míka z gymnázia v Táboře

foto Vítězka soutěže Zlatý Ámos 2019 Pavlína Kopáčiková ze Základní školy Vacov na Prachaticku 17. února 2020 gratuluje k zisku titulu Zlatý Ámos 2020 Jihočeského kraje Tomáši Míkovi z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Míka získal titul i v celostátním finále, výsledky soutěže oznámila pořadatelská agentura 27. března 2020 v tiskové zprávě. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru se letos soutěž konala bez veřejného finále. Pořadatelé ankety vybrali vítěze z šesti finalistů na základě hlasování semifinalistů z různých regionů.

Praha - Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Tomáš Míka z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Na trůnu vystřídal Pavlínu Kopáčikovou ze Základní školy Vacov na Prachaticku. Stal se 16. mužem, který za posledních 27 let anketu vyhrál. V tiskové zprávě to dnes oznámil pořadatel soutěže Ladislav Hrzal.

Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru se letos soutěž konala bez veřejného finále. Pořadatelé ankety vybrali vítěze z šesti finalistů na základě hlasování semifinalistů z různých regionů.

Zlatý Ámos Míka učí na gymnáziu češtinu a základy společenských věd. "Z udělení titulu Zlatý Ámos mám obrovskou radost a jsem za něj moc vděčný. Zejména proto, že je to soutěž, která je zaměřená na to, co je podle mého názoru důležité, na sepětí, porozumění a spolupráci mezi studenty a učitelem," řekl po oznámení výsledků. Dodal, že titul je pro celou jeho třídu, které poděkoval.

V hlasování na internetu zvítězil učitel dějepisu a zeměpisu Vladimír Švarc ze ZŠ v Rajnochovicích na Kroměřížsku, a stal se tak Ámosem sympaťákem. Dostal 3557 hlasů, tedy zhruba 29 procent z celkového počtu 12.338 hlasů, uvedl Hrzal. Žáci při jeho nominaci vyzdvihli jeho přímočarost, laskavost, vtip, inteligenci a schopnost zapojit všechny do skvělých aktivit. Titul dětský Ámos, kterého v uplynulých letech vybírala při finále dětská porota, se letos neuděloval.

Partneři ankety dnes vyhlásili také vítěze doprovodných kategorií pro učitele jednotlivých předmětů. Ministerstvo školství rozhodlo, že korunu Ámose matikáře udělí Daně Mynářové ze ZŠ na Bakalově náměstí v Brně. Ámosem fyzikářem se stala Jana Doubková ze ZŠ Antonína Sochora v Duchcově na Teplicku.

Školáci letos do soutěže poslali 92 nominací. Do finále postoupilo pět učitelů a jedna učitelka. Mezi navržené pedagogy se dostala také loutka Divadla Spejbla a Hurvínka paní Kateřina Hovorková, která hraje učitelku. Její nominaci podepsalo víc než 100 diváků. Pořadatelé ji vzali na vědomí a měla získat mimořádné ocenění. "Domluvili jsme se, že ocenění pro ni odsuneme na příští rok," řekl dnes Hrzal na dotaz ČTK.

Tradiční anketa Zlatý Ámos se vyhlašovala letos po sedmadvacáté. V uplynulých letech na ni v dalších dnech navazoval bál, kde byli vítězové slavnostně korunováni. Letos byl ples kvůli situaci kolem koronaviru zrušen. Pořadatelé ankety předají korunu vítězům při osobní návštěvě školy po zrušení opatření proti koronaviru.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď