Nejméně 53 mrtvých civilistů při nedělním ruském úderu v Sýrii

foto Ilustrační foto - Záběr ruského ministerstva obrany z náletu v Sýrii.

Damašek - Nejméně 53 civilistů, včetně 21 dětí, v neděli zahynulo při náletu ruských letadel ve východní Sýrii. Upřesněnou bilanci podle agentury AFP zveřejnila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Ruská armáda, která v oblasti bojuje na straně prezidenta Bašára Asada, bombardovala obec Šafáh ovládanou radikály z organizace Islámský stát (IS). Moskva ale informaci SOHR o smrti civilistů popřela.

Ruské letouny podle SOHR nad ránem zaútočily na obec v provincii Dajr az-Zaur. V této východosyrské provincii, bohaté na ropu, se už několik měsíců vedou dvě ofenzivy proti radikálům z IS. V jedné z nich se z oblasti snaží poslední radikály z IS vytlačit vládní vojska podporovaná Ruskem, na druhé straně bojují arabsko-kurdské jednotky podporované mezinárodní koalicí v čele s USA. Původní bilance nedělního ruského úderu byla 34 mrtvých civilistů.

Ruské ministerstvo obrany dnes v prohlášení uvedlo, že při operacích v dané lokalitě nebyly nasazeny žádné bojové letouny. "Útoky ruských vzdušných sil v Sýrii jsou vedeny mimo obydlená místa a jejich cílem jsou výhradně objekty mezinárodních teroristických skupin," uvádí se v prohlášení, o němž informovala agentura TASS.

Radikálové z IS v posledních měsících ztrácejí poslední části území, která se jim podařilo dobýt v předchozích letech. V roce 2014 kontrolovali příslušníci samozvaného Islámského státu skoro polovinu Sýrie a třetinu Iráku. Dnes jsou zbytky jeho oddílů kolem irácko-syrské hranice a v části provincie Dajr az-Zaur.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď