V tlačenici při oslavách Halloweenu v Soulu zemřelo 153 lidí

foto Lidé v jihokorejském Soulu 30. října 2022 zapalovali svíčky a pokládali květiny poblíž místa, kde o den dřív v tlačenici při oslavách Halloweenu zemřelo víc než 150 lidí.

Soul - V tlačenici při sobotních oslavách Halloweenu v jihokorejském hlavním městě Soulu zemřelo 153 lidí, včetně nejméně 22 cizinců. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na hasiče. České ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK uvedlo, že nemá informace o případných obětech z řad českých občanů. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol na dnešek vyhlásil státní smutek. Vláda podle něj důkladně vyšetří příčinu neštěstí, aby se podobná tragédie již neopakovala. Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenci svému jihokorejskému protějšku. Obětem ze Soulu věnoval dnešní modlitbu papež František.

Fotogalerie

Mezi mrtvými jsou podle hasičů mimo jiné lidé z Číny, Íránu, Uzbekistánu, Spojených států, Rakouska nebo Norska. Hasiči rovněž uvedli, že 89 lidí utrpělo zranění. Dodali, že 19 osob se nachází ve vážném stavu. Původně úřady hovořily o 150 zraněných. O třech obětech z Ruska dnes na sociální síti telegram informovala ruská ambasáda v Soulu. Většina obětí jsou lidé do 30 let, píše Reuters.

Podle záchranářů je možné, že se počet obětí ještě zvýší, napsala agentura Reuters. "V srdci Soulu se minulou noc odehrála tragédie a neštěstí, které se nemělo stát," prohlásil prezident, který dnes ráno přijel na místo tragédie a vyjádřil soustrast pozůstalým, píše AFP.

V souvislosti s neštěstí se dnes ráno pohřešovalo 355 lidí, uvedla korejská agentura Yonhap.

"S hlubokým zármutkem v srdci jsem přijal zprávu o tragédii," napsal v kondolenci Zeman. "Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí a všem zraněným popřál brzké zotavení," stojí ve stručném vyjádření, které Hrad zveřejnil.

Papež František se při dnešní modlitbě na Svatopetrském náměstí podle agentury DPA obrátil na desítky přítomných poutníků a vyzval k modlitbě "za všechny, zejména pak mladé lidi, kteří včera (v sobotu) večer zemřeli v Soulu v tragickém důsledku tlačenice".

Podle hasičů se předpokládá, že lidé byli umačkáni k smrti poté, co se velký dav kolem 22:20 místního času (15:20 SELČ) začal tlačit vpřed v úzké uličce poblíž hotelu Hamilton, hlavního místa večírků v Soulu.

Podle místních médií se na oslavu Halloweenu do čtvrti Itewon, která je známá množstvím barů a nočních klubů, sjelo přibližně 100.000 lidí. Místo je oblíbené i mezi cizinci žijícími v Jižní Koreji a turisty. Byla to první velká halloweenská událost za poslední tři roky. Uskutečnila se poté, co země zrušila omezení, která měla bránit šíření nemoci covid-19.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď