Nejlepším slovenským filmem loňska je drama Budiž světlo

foto Foto z filmu Budiž světlo.

Bratislava - Drama Budiž světlo režiséra Marka Škopa, které vzniklo ve slovensko-české koprodukci, získalo slovenskou národní filmovou cenou Slnko v sieti (Slunce v síti) za nejlepší hraný film roku 2019. Nejvíce cen na dnešním jubilejním desátém ročníku předávání ocenění dostal thriller Amnestie a za účinkování v tomto snímku byla oceněna česká herečka Aňa Geislerová.

Film Budiž světlo vypráví příběh otce, který pracuje v Německu a po návratu za rodinou do vlasti na vánoční svátky zjistí, že jeho nejstarší syn je členem polovojenské mládežnické skupiny a čelí nařčení ze šikování a smrti spolužáka. Snímek získal slovenskou filmovou cenu dohromady v pěti kategoriích, země ho loni poslala do klání o Oscara za nejlepší mezinárodní hraný film.

Polovinu z celkového počtu 12 nominací proměnil v zisk ocenění thriller Amnestie slovenského režiséra Jonáše Karáska, jehož tvůrci se inspirovali vzpourou ve věznici ve slovenském Leopoldově po amnestii vyhlášené v roce 1990 československým prezidentem Václavem Havlem. Slovensko-český film Amnestie také mapuje období kolem takzvané sametové revoluce, která vedla v Československu v roce 1989 k pádu komunistického režimu.

Geislerová dominovala za snímek Amnestie při předávání slovenských filmových cen v kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. "Strašně moc děkuju, moc si toho vážím," řekla Geislerová prostřednictvím nahrávky, kterou organizátoři odvysílali během slavnostního ceremoniálu.

Filmová pohádka Hodinářův učeň české režisérky Jitky Rudolfové uspěla ve dvou kategoriích, a to nejlepší kostýmy a nejlepší masky.

Ceremoniál poznačila pandemie nemoci covid-19; původně bylo předávání slovenských filmových cen naplánováno na letošní duben. O ocenění se ucházelo 24 filmů, nominaci nakonec získalo 14 z nich. Celkově členové Slovenské filmové a televizní akademie rozhodli o cenách v 16 kategoriích.

Zvláštní ocenění za výjimečný přínos slovenské audiovizuální kultuře dostal herec Milan Lasica, který letos v únoru oslavil osmdesátiny.

Organizátoři během ceremoniálu vyhlašování slovenských filmových cen uctili památku také filmového tvůrce Jiřího Menzela, který zemřel o uplynulém víkendu. Menzel si například zahrál v hlavní roli ve svérázné road movie Tlumočník, která ovládla předávání slovenských národních filmových cen loni.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď