Nejlepším loňským snímkem je podle kritiků mysteriózní drama Arvéd

foto Předávání Cen české filmové kritiky, které uděluje Sdružení české filmové kritiky, 4. února 2023, Praha. Cenu za nejlepší film převzal producent Tomáš Michálek za film Arvéd.

Praha - Nejlepším snímkem roku 2022 zvolili čeští kritici film Vojtěcha Maška Arvéd. Psychologické mysteriózní drama o udavači a okultistovi Jiřím Arvédu Smíchovském získalo i další dvě ocenění. Mezi režiséry zvítězil Adam Sedlák s příběhem drogového dealera Banger, natočeným na mobilní telefon. Objevem roku je režisér Michal Blaško. Dnešní slavnostní vyhlášení Cen české filmové kritiky se konalo v pražském Divadle Archa, přenášela ho Česká televize.

Fotogalerie

Odborná porota rozdělila ceny mezi sedm titulů. Počátkem roku oznámila, že po čtyřech nominacích získaly snímky Arvéd, Banger a Il Boemo. Nominovaných bylo 17 děl, kritici je vybrali ze 75 loňských snímků.

Režisér Mašek loni proměnil nominaci za scénář k filmu Okupace. Jeho faustovsky laděnou režijní prvotinu Arvéd, která vypráví příběh reálné postavy nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu, nyní kritici ocenili nejen jako nejlepší film. Vyzdvihli také scénář, který Mašek napsal společně s Janem Poláčkem, a herecký výkon Michala Kerna v hlavní roli. Jako nejlepší herečka porotu zaujala Ukrajinka Vita Smačeljuková díky svému účinkování v Blaškově celovečerním debutu Oběť.

Dokumentem roku se stal KaprKód, dokumentární opera Lucie Králové o skladateli Janu Kaprovi. Svého protagonistu stopuje pomocí kombinace archivních záběrů, původní hudby i informací o dějinách 20. století. KaprKód uspěl již na festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Jeho konkurent mezi dokumenty, Good Old Czechs, který zachycuje válečné zkušenosti dvou českých letců RAF, dnes bodoval v kategorii Audiovizuální počin - cenu získal střihač filmu Šimon Špidla.

Režisér Blaško společně se scenáristou a producentem Štěpánem Hulíkem zvítězili také s televizní minisérií Podezření v kategorii Mimo kino, která zahrnuje televizní či on-line počiny.

Nejlepším krátkým filmem se stal studentský snímek Ostrov svobody. Natočil ho Petr Januschka na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Judit Pecháček (dříve Bárdos) a Jiří Mádl v něm představují dvojici, která se v době komunistické totality setká v letadle mířícím na Kubu.

Výpravný biografický a hudební snímek Il Boemo o skladateli Josefu Myslivečkovi dnes neproměnil ani jednu ze čtyř nominací za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon či hudební složku. Velkofilm byl českým uchazečem o Oscara v kategorii zahraničních filmů, avšak neprobojoval se do užší nominace.

Ceny kritiků organizuje Sdružení české filmové kritiky. Na svém webu uvádí, že cílem akce je upozornit na nejlepší filmové počiny roku, nové objevy a naděje české kinematografie nestranným pohledem profesionálních filmových novinářů.

Přesně za měsíc se veřejnost dozví také výsledky soutěže Český lev, v níž bude držitele sošek vybírat mezi 32 tituly Česká filmová a televizní akademie. Nejvíce nominací - 12 - má rovněž Arvéd, s 11 následuje Il Boemo.

Přehled držitelů Cen české filmové kritiky za rok 2022:

Nejlepší film:

Arvéd – Tomáš Michálek, Kristýna Michálek Květová, Ivan Ostrochovský

Nejlepší dokumentární film:

KaprKód – Lucie Králová

Nejlepší režie:

BANGER. – Adam Sedlák

Nejlepší scénář:

Arvéd – Jan Poláček, Vojtěch Mašek

Nejlepší herec:

Arvéd – Michal Kern

Nejlepší herečka:

Oběť – Vita Smačeljuková

Audiovizuální počin:

Good Old Czechs – Šimon Špidla

Cena innogy pro objev roku:

Michal Blaško – Oběť, Podezření

Kategorie Mimo kino:

Podezření – Michal Blaško, Štěpán Hulík

Nejlepší krátký film:

Ostrov svobody – Petr Januschka

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 24. března 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď