Nejlepším loňským filmem se stalo česko-slovenské drama Špína

foto Režisérka filmu Špína Tereza Nvotová převzala 27. ledna 2018 v Praze cenu od české filmové kritiky v kategorii Objev roku uplynulého roku. Česko-slovenské drama Špína získalo i cenu za nejlepší film uplynulého roku.

Praha - Nejlepším filmem uplynulého roku se stalo česko-slovenské drama Špína. Jeho režisérka Tereza Nvotová byla na dnešním předávání Cen české filmové kritiky vyhlášena také Objevem roku. Cenu za režii si odnesl Václav Kadrnka za středověkou roadmovie Křižáček. Režisér Bohdan Sláma byl oceněn za scénář filmu Bába z ledu. Celkem se dostalo na sedm titulů z 12 nominovaných.

Dvě sošky si z večera v pražském divadle Archa odnesli také tvůrci tragikomedie Bába z ledu; kromě Slámy za scénář to byla i Zuzana Kronerová za herecký výkon v titulní roli. Ztvárnila starší vdovu, která díky otužování a plavání v ledové vodě znovu pozná nezávislost a štěstí.

Filmové drama Špína v celovečerní tvorbě debutující režisérky proměnilo dvě nominace z celkových šesti. Vypráví o dívce Leně, jejíž dospívání zásadně poznamená znásilnění. Pocit viny a obavy, že jí nikdo neuvěří, ji doženou až k pokusu o sebevraždu. Snímek byl inspirován skutečnými událostmi. Vyvrací zažité představy, že znásilnění se děje v noci opilým holkám v krátkých sukních nějakým podezřelým individuem.

"Film tu není jen kvůli zábavě a oddechu, ale i kvůli reflexi toho, v čem žijeme," zdůraznila při přebírání ceny za Objev roku Nvotová, která měla s prosazením svého snímku před realizací spoustu práce. Jeden z producentů vítězného snímku pak v narážce na výsledek prezidentských voleb uvedl, že "dnes je takový vítězný den pro špínu". O to víc ho těší, že snímek dostal hlasy kultivovaných a vzdělaných žurnalistů.Režisér Bohdan Sláma převzal 27. ledna 2018 v Praze cenu od české filmové kritiky za nejlepší scénář k filmu uplynulého roku, kterým je Bába z ledu.

Cenu za režii převzal Václav Kadrnka za spirituální film Křižáček. Snímek o otci hledajícím syna volně natočil podle poémy Jaroslava Vrchlického. Objevil se v něm rovněž nominovaný Karel Roden, který však byl nakonec v mužské kategorii oceněn díky své druhé nominaci, a to za herecký výkon v biografickém dramatu Masaryk Julia Ševčíka. Křižáček loni zvítězil v hlavní soutěži karlovarského festivalu a dostal Křišťálový glóbus. Kadrnku kritici vyhlásili Objevem roku v roce 2012 za debut Osmdesát dopisů.

Nejlepším dokumentem uvedeným loni do kin byl vyhlášen snímek s názvem Richard Müller: Nepoznaný od slovenského tvůrce Mira Rema. Dokument o nejhůře placených profesích v Česku Hranice práce Apoleny Rychlíkové z cyklu Český žurnál zvítězil v kategorii Mimo kino. Tou chtějí kritici upozornit na počiny mimo klasickou kinodistribuci, které vznikají pro televizi či internet a dělají českou audiovizuální kulturu rozmanitější, ale zároveň bývají méně vidět. Protagonistka dokumentu Hranice práce Saša Uhlová se také vyjádřila k prezidentské volbě. Podle ní byl zvolen prezident, který se tvářil, že zastupuje lidi, kteří jsou na tom špatně a že je jejich hlasem. "Přitom, což je patrné z jeho výroků, jimi pohrdá úplně nejvíc," uvedla.Herec Karel Roden převzal 27. ledna 2018 v Praze cenu od české filmové kritiky za nejlepší mužský herecký výkon uplynulého roku ve filmu Křižáček.

V kategorii Audiovizuální počin kritici vyzdvihli výtvarnou koncepci životopisného snímku o ruské básnířce Anně Barkovové 8 hlav šílenství, konkrétně Annu Krtičkovou a Martu Novákovou.

O cenách rozhodlo 49 novinářů ze Sdružení české filmové kritiky. Jejich hlasování je veřejné, výsledky jsou dostupné na www.filmovakritika.cz. Česká filmová a televizní akademie vyhlásí své České lvy 10. března.

Nad rámec těchto cen byla za mimořádný přínos české filmové kritice "mladšími kolegy" oceněna umělecká poradkyně karlovarského festivalu Eva Zaoralová, která je v těchto dnech v lázních.

Přehled držitelů Cen české filmové kritiky za rok 2017:

Nejlepší film:

Špína (producenti Peter Badač, Miloš Lochman, Karel Chvojka; režie Tereza Nvotová)

Nejlepší dokumentární film:

Richard Müller: Nepoznaný (režie Miro Remo)

Nejlepší režie:

Václav Kadrnka (Křižáček)

Nejlepší scénář:

Bohdan Sláma (Bába z ledu)

Nejlepší herečka:

Zuzana Kronerová (Bába z ledu)

Nejlepší herec:

Karel Roden (Masaryk)

Audiovizuální počin:

Anna Krtičková a Marta Nováková (výtvarná koncepce filmu 8 hlav šílenství)

Kategorie Mimo kino:

Apolena Rychlíková a Saša Uhlová (dokument Hranice práce)

Cena innogy pro objev roku:

Tereza Nvotová (režie filmu Špína)

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

-2°C

Dnes je čtvrtek 24. ledna 2019

Očekáváme v 3:00 -5°C

Celá předpověď