Nejlepší český veslař historie Synek ukončil v 38 letech kariéru

foto Nejúspěšnější český veslař historie Ondřej Synek oznámil 23. září 2021 v Praze na tiskové konferenci ukončení aktivní kariéry.

Praha - Nejúspěšnější český veslař historie Ondřej Synek se v 38 letech rozhodl ukončit aktivní kariéru. Pětinásobný mistr světa na skifu a trojnásobný medailista z olympijských her se ze zdravotních důvodů nepředstavil v létě pod pěti kruhy v Tokiu a dnes na tiskové konferenci oznámil, že již na vrcholné úrovni veslovat nebude. Nově bude šéfovat veslařům v pražské Dukle.

Fotogalerie

"V září roku 1995 jsem přišel do loděnice v Brandýse, kde jsem začal veslovat jako třináctiletý. V září 1999 jsem přišel za trenérem Milanem Dolečkem do Dukly Praha, kde se mně ujal a začal se o mě starat. A v září 2021 bych chtěl oznámit, že končím pouť vrcholovým sportem a veslováním. Už nebudu závodit, už ze mě nebude sportovec," řekl Synek.

"Bylo to krásné, bylo to dlouhé. Vyhýbala se mi různá zranění. S Milanem jsme toho prožili za 21 let hodně, je to můj druhý táta. Jsem rád, že se to povedlo, že kariéra moje byla úspěšná. Jako malý kluk jsem o tom nesnil," doplnil.

Synek ukončil kariéru i přesto, že se příští rok uskuteční mistrovství světa v Račicích. "Chuť předvést se doma byla. Můj předchůdce na skifu Václav Chalupa v Račicích na světovém šampionátu v roce 1993 startoval a vždy jsem mu záviděl, že tu šanci měl. Cítím ale, že můj čas nadešel. V nějaké roli se tam určitě objevím a závody si užiju i jinak," řekl Synek.

Rodák z Brandýsa nad Labem vstoupil do "velkého" veslování na dvojskifu s Milanem Dolečkem mladším, s nímž získal na MS 2003 bronz. Po olympijských hrách v Aténách 2004 přesedl na skif a následně vedle pěti zlatých medailí na MS vybojoval tři stříbra a tři bronzy. Na olympijských hrách byl dvakrát druhý (Peking 2008, Londýn 2012) a jednou třetí (Rio de Janeiro 2016). Vedle toho se Synek na skifu stal i čtyřikrát evropským šampionem, desetkrát byl vyhlášen nejlepším českým veslařem roku.

Nejúspěšnější český veslař historie Ondřej Synek ukazuje sbírku svých medailí po tiskové konferenci 23. září 2021 v Praze, kde oznámil ukončení aktivní kariéry.  Na tiskové konferenci jeho zastupující agentura připravila i krátké video mapující Synkovu úspěšnou kariéru. "Ze začátku, když jsem to viděl, tak se mi chtělo trošku brečet. Jsem ale velký kluk, slzu jsem zamáčkl," pousmál se. "Co se mi teď vybaví? Vybaví se mi hrozně moc závodů, s každou medailí je spojený nějaký příběh. Vždy, když se na ně podívám, vybavím si konkrétní závod. To je věc, kterou mi sport dal," podotkl Synek.

Hvězdný český veslař musel letos i kvůli zdravotním problémům oželet start na olympiádě v Tokiu. Lékaři mu v červnu diagnostikovali takzvaný syndrom nejasného snížení výkonu. Už tehdy začal přemýšlet nad koncem kariéry.

"Rozhodnutí nejet na olympiádu to ovlivnilo hodně. Cítil jsem, že toho mám hodně. Byl jsem unavený a přišly myšlenky na konec kariéry. Nechtěl jsem to ale uspěchat a nechal si na rozhodnutí celé léto. Vím ale, že můj čas nastal. Mám to v sobě srovnané, jsem s tím srozuměný, srovnaný. Za jedenadvacet let jsem nevynechal jedinou sezonu, pořád jsem se připravoval naplno. I díky tomu jsem vydržel tak dlouho," řekl Synek.

O své budoucnosti má jasno. V pátek nastupuje na Duklu jako vedoucí trenér veslování. "Nabídku jsem dostal poprvé již v roce 2013. Musel jsem splnit nějaká kritéria, vystudovat vysokou školu a podobně. Už se na novou roli těším. Myslím, že mám sportu co dát. Věřím, že můžeme veslování posunout a vychovat nové Synky a Knapkové," dodal.

Synek: Takhle jsem chtěl skončit, i bez zlata z OH to byla skvělá kariéra

Šestadvacet let poté, co vstoupil do světa "velkého" veslování, dnes ukončil aktivní kariéru Ondřej Synek. Skifař, který v říjnu oslaví 39. narozeniny, sbíral úspěchy na mistrovství světa a Evropy, olympijských hrách i Světových pohárech. Poté, co s ohledem na zdravotní problémy i nedostatečnou výkonnost zrušil svůj start na olympiádě v Tokiu, se rozhodl již dále nezávodit.

"Jestli jsem dojatý? Spíše jsem spokojený. Vím, že chci skončit, jsem s tím smířený a takhle jsem si to vždy představoval," řekl Synek novinářům po tiskové konferenci, na které své rozhodnutí ukončit aktivní kariéru oficiálně oznámil. "Nejradši na to budu vzpomínat jako na celek. Veslování mi strašně moc dalo, formovalo mě a víceméně mě vychovalo k úctě, odpovědnosti, disciplíně. Budu na to vzpomínat jako na krásnou etapu života. Vesluji 26 let a hrozně mě to baví, bavilo a doufám, že ještě bavit bude," podotkl.

Synek se stal pětkrát mistrem světa, emotivní byl zejména první triumf v roce 2010, kdy na Novém Zélandu poprvé na velké akci porazil domácí legendu Mahého Drysdala. "Byl to zlomový okamžik. Byl jsem první v České republice, kdo dokázal vyhrát mistrovství světa v olympijské disciplíně a ještě na skifu. Byla to pro mě hrozná euforie," přiznal.

Hodně si cení i faktu, že dokázal sbírat úspěchy na světových šampionátech pravidelně. "Byl jsem osmnáctkrát v řadě ve finále na mistrovství světa a z toho patnáctkrát v řadě na bedně. Dlouhověkost a to, že jsem se každý rok dokázal připravit, že se mi vyhýbala zranění, to je největší úspěch," řekl.

Jedinou zlatou medailí, kterou rodák z Brandýsa nad Labem nedokázal získat, je olympijská. "Když jsem letos koukal na olympiádu, tak to pro mě byly těžké chvíle. Říkal jsem si, že jsem tam mohl být a bojovat o to. To jsou ale kdyby. Myslím si, že i bez olympijského zlata jsou moje výsledky dobré. Byl jsem k tomu třikrát relativně blízko. Je to ale sport, tak to chodí. Někdo nevyhraje žádnou olympijskou medaili, někdo vyhraje vše," uvedl smířlivě Synek, který pod pěti kruhy získal dvě stříbra a jeden bronz.

Nyní už se Synek chystá na další etapu svého života. Ve čtvrtek se oficiálně stane vedoucím trenérem veslování na Dukle. A podle svého dosavadního trenéra Milana Dolečka staršího, který bude nyní oficiálně jeho podřízeným, se mají veslaři na co těšit. Teď už bývalý skifař je prý totiž perfekcionista a pedant.

"Těším se. Nechci být za žádného ultra supa, ale na druhou stranu vím, o čem vrcholový sport je a to po závodnících budu vyžadovat. Vím, že jen tak se mohou posunout a je to o důslednosti a disciplíně. A pokud to člověk nemá, ve vrcholovém sportu moc nepochodí. Doufám, že to bude spíše ku prospěchu celkového výsledku a ne, že bych je přidusil či otravoval," věří Synek.

Přestože se v posledních letech staral o české úspěchy na seniorských závodech zejména on, doufá, že nová nastupující generace na něj dokáže navázat. "Na Dukle, ale i ostatní resortech, kde jsou holky, se nám nastartovala nová generace, na které je vidět, že chtějí makat a chtějí dosáhnout nějaké výsledky," uvedl s tím, že nejnadějnější skupinou je párová čtyřka, která ovládla MS i ME do 23 let.

"Mají našlápnuto k tomu, aby se kvalifikovali na olympiádu do Paříže. Nechci ale předbíhat. Každopádně vidím, že se pomalu odrážíme ode dna, kdy po Knapkové a Synkovi byla malilinká díra," řekl. Jako realitu ale bere fakt, že veslaři nebudou z MS vozit každý rok medaile.

Synek se nyní těší i na nesportovní život. Před nedávnem se například vrátil z velkého výletu na motocyklu po Balkáně. "Letos v létě jsem byl poprvé v životě na dovolené, jel jsem na kole, dal jsem si dvě piva s krkovicí a byl jsem spokojený. Nemusel jsem se nikam hnát. Doposud jsem byl zvyklý jet tři hodiny naplno a teď jsem zjistil, že můžu zvolnit a užívat si to. Pokecat s kamarády, zajít na pivo. Na tohle se hrozně těším," uvedl Synek.

Podle všeho v nejbližší době neusedne do skifu ani jiné veslařské lodě. "Teď na to nemám vůbec myšlenku, na žádný sport. Věřím ale, že to zase přijde. Těším se, až si půjdu třeba zahrát hokej nebo se projet na kole. Tělo mi ale dalo jasný signál, že si chce odpočinout a nechce nic dělat. A jestli se k veslování vrátím za dva roky, za pět, za deset, nevím. Třeba to nepřijde nikdy," dodal Synek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď