Nejkrásnější beletristickou knihou roku jsou vzpomínky stoletého skauta

foto Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže o Nejkrásnější české knihy roku, kterou pořádá ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví, 23. května 2022, Praha. Kategorie Krásná. Zleva grafik Milan Nedvěd a Tomáš Pospěch z nakladatelství PositiF.

Praha - Knižní portrét přeživšího holokaustu, publikace věnovaná historii české a slovenské fotografie nebo kniha o historii slavné firmy na ohýbaný nábytek dostaly dnes ceny v soutěži Nejkrásnější české knihy roku. Výsledky vyhlásili pořadatelé v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze, kde budou oceněné tituly vystavené do 26. května.

Fotogalerie

Porota složená z grafických designérů, ilustrátorů, teoretiků umění i tiskařů z nominované šedesátky titulů ocenila ty nejkrásnější v sedmi kategoriích podle žánrů. V odborné literatuře získala první místo publikace +- 160 let mapující historii ohýbaného nábytku firmy TON.

V kategorii katalogů získala první místo Josefina Karlíková za výstavní katalog Literatura novinového formátu, který vydala Revolver Revue. Dvakrát porota ocenila publikaci Průvodce neklidným územím věnovanou česko-slovenské fotografii vydané v Labyrintu, která si kromě druhého místa v kategorii učebnic odnesla i ocenění Unie grafického designu.

Z beletrie porotu nejvíce zaujal literárně-dokumentární portrét Felixe Kolmera, přeživšího holocaustu, v grafické úpravě Milana Nedvěda. "K tématu života poznamenaného holokaustem je vhodně zvolena forma práce s fotografiemi, texty neokázale doplňuje dobová patina a vazba s vnitřním sešitem jako by pocitově navazovala na skautské deníky," předseda výtvarné poroty Jiří Karásek.

Kniha přibližuje osobnost a životní peripetie Felixe Kolmera, skauta, vězně z Terezína, Osvětimi a Friedlandu i odborníka na akustiku. Dokumentární fotograf Libor Fojtík Kolmana a jeho prostředí a aktivity v uplynulých pěti letech fotografoval. Novinářka Kateřina Mázdrová s ním vytvořila rozhovory, které pro svůj text využila Zuzana Válková, a Michaela Rozov oslovila jeho přátele. Kniha se zabývá tématem holokaustu, akustikou, ale také prostředím skautingu. Slib, který Felix Kolmer při nástupu do oddílu skautu dal, se stal jeho celoživotním morálním krédem. Felixi Kolmerovi bylo 3. května 100 let.

V kategoriích dětské literatury i učebnic si ocenění odneslo nakladatelství Běžíliška za knížku Karlíček a vosy s ilustracemi a grafikou Hany Šradějové a za publikaci Malí fotografové pojednávající o principech a historii fotografie, kterou graficky zpracovala Barbora Toman Tylová a ilustracemi doplnila Nikola Logosová. Nejkrásnější knihou o výtvarném umění se stal Model 2011–2021 mapující dekádu pražské galerie Berlínskej Model v knižní úpravě Richarda Bakeše.

Cenu Arna Sáňky za nejlepší studentskou práci získala Ivana Beranová za autorský knižní objekt Zvukárium. Památník národního písemnictví společně s Uměleckoprůmyslovým muzeem udělují každoročně také cenu mladému tvůrci do 30 let, kterou si v letošním roce odnesl Matěj Matouš za autorskou knihu 365POSTER. Kromě toho své ceny udělil Spolek českých bibliofilů, Unie grafického designu, Spolek českých umělců grafiků Hollar a Svaz polygrafických podnikatelů.

V soutěži Nejkrásnější české knihy roku se hodnotí grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných vždy za poslední kalendářní rok. Památník národního písemnictví organizuje soutěž pravidelně od roku 1965.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď