Nejistota kolem pokračování Koudelky v čele BIS je podle opozice nestandardní

foto Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka.

Praha - Jako nestandardní či znepokojující hodnotí opoziční politici situaci, kdy zhruba měsíc před koncem mandátu ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky není jasné, zda bude v čele kontrarozvědky pokračovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím neupřesnil, zda kabinet Koudelku opětovně jmenuje, v minulosti naznačil i variantu, že by plnohodnotné rozhodnutí mohla učinit až příští vláda. Představitelé opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN i vládního ANO na dotaz ČTK uvedli, že by Koudelka měl v čele BIS pokračovat. Proti je naopak hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Koudelka ve funkci šéfa BIS vystřídal 15. srpna 2016 Jiřího Langa, v polovině srpna tak dovrší pět let ve funkci. Místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) považuje nejistotu kolem jeho následného setrvání za nestandardní a nedůstojnou. "Jak pro pana ředitele Koudelku, tak pro celou jeho službu. Škodí to jak dovnitř, tak navenek směrem k partnerům," sdělil Žáček ČTK.

Člen sněmovní komise pro kontrolu BIS Lukáš Kolářík (Piráti) ČTK napsal, že celá situace je prapodivná. "Před pěti lety jsme touto dobou již dávno věděli, že pana ředitele Langa vystřídá pan Koudelka. Do celé věci se podle mě promítá předvolební období, kdy pan Babiš používá pana Koudelku jako hrací kartu pro vyjednávání s panem prezidentem," uvedl. Prezident Miloš Zeman BIS a Koudelku dlouhodobě kritizuje. V květnu ani pošesté nevyhověl návrhu vlády, aby Koudelku povýšil do generálské hodnosti.

Podle zákona o zpravodajských službách ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Z výkonu své funkce je pak šéf kontrarozvědky odpovědný vládě. Babiš na dotaz ČTK ohledně Koudelky nereagoval. Deníku Právo v dubnu řekl, že předpokládá, že Koudelka ve funkci zůstane. "Ale třeba o novém šéfovi BIS rozhodne příští vláda," uvedl. Deníku N Babiš před dvěma týdny sdělil, že "pana Koudelku vyřešíme v srpnu".

Média v posledních týdnech spekulují o tom, že by kabinet mohl s ohledem na výhrady prezidenta Koudelku dalším vedením BIS pouze pověřit. Podle Žáčka to však není možné. "Forma pověření by odporovala zákonu," řekl. Pokud by Koudelka jmenován nebyl, rozkolísalo by to podle Žáčka celou zpravodajskou komunitu a znejistilo partnery v zahraničí. "Nedovedu si představit, ze by Andrej Babiš podlehl prezidentovi a pana Koudelku nejmenoval," dodal.

Kolářík i díky zkušenostem získaným z kontrolní komise hodnotí Koudelkovu práci jako kvalitní. "Rozhodně má mojí podporu pro pokračování v této pozici. Nejen události kolem Vrbětic, které skončily vyhoštěním velké části ruské ambasády, ale další jeho mravenčí dlouhodobá úspěšná práce mě v tom jenom utvrzuje. Osobně nevidím důvod, proč nezvolit cestu řádného mandátu na pět let a tuto možnost preferuji," uvedl. Dočasné pověření by pouze umožnilo "povolební obchodování" mezi Babišem a Zemanem, míní.

Místopředseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Robert Králíček (ANO) ČTK napsal, že Koudelka vždy měl a stále má jako ředitel BIS jeho podporu. "Doufám, že bude vládou pověřen na pozici ředitele pokračovat i nadále za standardních podmínek," uvedl. Také podle Žáčka by Koudelka vzhledem k nezpochybnitelným úspěchům měl pokračovat.

Proti je naopak místopředseda výboru pro obranu Radovan Vích (SPD). "Všechny funkce pro bezpečnostní sbory a ozbrojené složky, které jsou plánované pro generály, by měly být obsazovány maximálně na dobu čtyř let. Je potřeba dodržovat kariérní řád a rotaci lidí na takovýchto vrcholných funkcích," uvedl. V případě Koudelky by jeho pokračování nebylo přínosem pro ČR, BIS ani profesní rozvoj samotného Koudelky, sdělil ČTK Vích.

Zeman loni v rozhovoru pro Mladou frontu DNES uvedl, že Koudelka by měl být odvolán. "Ale vzhledem k tomu, že jeho funkční období vyprší ani ne za rok, tak už to pokládám za trochu bezpředmětné," uvedl tehdy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 2. srpna 2021

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď