Nejhezčí snímek aleje je z Orlických hor, uvedl ekologický spolek

foto Ze snímků alejí v Česku vybrala porota jako ten nejkrásnější fotografii smíšené aleje z Rokytnice v Orlických horách (na snímku) od Jiřího Mlejnka. Fotosoutěž pořádalo ekologické centrum Arnika a předcházela mu anketa Alej roku 2017, ve které lidé vybírali nejhezčí stromořadí v každém kraji. Arnika se dlouhodobě zasazuje proti kácení stromů u cest a ve volné krajině.

Praha - Ze snímků alejí v Česku vybrala porota jako ten nejkrásnější fotografii smíšené aleje z Rokytnice v Orlických horách od Jiřího Mlejnka. Fotosoutěž pořádalo ekologické centrum Arnika a předcházela mu anketa Alej roku 2017, ve které lidé vybírali nejhezčí stromořadí v každém kraji. Arnika se dlouhodobě zasazuje proti kácení stromů u cest a ve volné krajině, za posledních 15 let jich zmizelo bez náhrady 87.000.

Vítězný snímek zachycuje alej spojující statek v Rokytnici a hospodářství v Nových Dvorech v Orlických horách. Alej má 150 stromů a měří 1300 metrů. Tvoří ji javory, lípy, jasany, duby, jírovce a další stromy. "Nejstarším ze stromů je více než 250 let, ale již se vyskytují i mladíci a mladice s podpůrným kolíkováním," uvedl autor v popisu fotografie. Původně přitom návštěvu aleje odkládal, měl prý dojem, že alej u asfaltové silnice ho nemůže ničím překvapit. "Ovšem sněhová vánice slibovala pěkné obrázky. Stromy bez listí občas krásně obnažily svou stavbu. Jsou hezčí, než z mapy vytušíte," uvedl Mlejnek.

"Porota dále ocenila snímek lipové aleje, chodníčku z Vysokého Mýta do Vinic od Lucie Šedové a platanovou alej na hodonínském hřbitově od Kateřiny Konečné," sdělil mluvčí Arniky Jiří Kaňa. Zvláštní uznání poroty získala fotografie kaštanové Zapomenuté cesty u Teplé v Karlovarském kraji od Marie Ulrichové a snímek starobylé lipové aleje na nábřeží Dyje ve Staré Břeclavi od Jakuba Těšitele.

Snímky hodnotila sedmičlenná porota, v níž zasedli mimo jiné geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek, vedoucí Ústavu plánování krajiny Mendelovy univerzity v Brně Petr Kučera či botanik a popularizátor vědy Václav Větvička. Porotoci vybírali ze 62 fotografií.

Podle zástupců Arniky patří aleje k české krajině, ale kromě toho slouží i jako ochrana před výkyvy počasí. Během přívalových dešťů zpevňují povrch a zadržují vodu, v zimě chrání před větrnými poryvy a sněhovými jazyky, v létě za tropických dnů stíní silnici. Stromy u cest se kácejí kvůli riziku nehod, ročně do nich nabourá více než 2500 aut. Od roku 2003, kdy Arnika začala počet stromů u silnic sledovat, jich zmizelo 217.000, nahradilo je 130.000 nových.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď