Nejbohatší Češi očekávají letos jen pozvolný ústup inflace

foto Americké dolary - bankovky - ilustrační foto.

Praha - Čeští dolaroví milionáři očekávají jen pozvolný ústup inflace, za celý letošní rok ji odhadují průměrně mezi deseti a 15 procenty. Vyplývá to z průzkumu Wealth Report 2022, který zpracovala J&T Banka a jehož výsledky má ČTK k dispozici. Loni byla průměrná celoroční inflace 15,1 procenta. Na letošní rok ji Česká národní banka (ČNB) odhaduje na 10,8 procenta, ministerstvo financí na 10,4 procenta.

"Inflační vývoj se trendově obrátil, ale jde o velmi pozvolnou změnu. Celková míra inflace by měla dál klesat asi o jeden procentní bod za měsíc. V létě by se měla dostat pod deset procent, pak už bude další pokles pomalejší. Cílová dvouprocentní inflace je tak zatím pořád daleko," hodnotil výsledky průzkumu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Čeští dolaroví milionáři v průzkumu označují za hlavní příčinu současné inflace dlouhodobou politiku levných peněz, nízkých úrokových sazeb a nákupů aktiv centrálními bankami. Za příčinu inflace ho označilo 58 procent z nich. Za další proinflační faktor označují prosazování ekologických zdrojů energie v Evropské unii na úkor těch levnějších. U běžné populace je za příčinu inflace nejčastěji označována agrese Ruska proti Ukrajině, konstatoval průzkum.

"Současná inflace nemá jednu příčinu, ale jedná se o kombinaci mnoha dopadů, které se vzájemně zesilovaly. Svůj podíl měla pandemie covid-19 a válka na Ukrajině, což přineslo štědré vládní kompenzace, narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců a pak zvýšení cen ropy a zemního plynu. Svoji roli má dlouhodobě přehřátý domácí trh práce," uvedl Sklenář.

Nejbohatší Češi se také obávají dopadů vysoké inflace na běžné domácnosti a na nejzranitelnější vrstvy společnosti. Kvůli růstu životních nákladů u nich může docházet k politické radikalizaci, která by v extrémním případě mohla ohrozit demokracii, tržní ekonomiku a s ní spojenou svobodu podnikání, uvádí průzkum.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď