Nebudeme se pouštět do přestupů za každou cenu, řekl Rosický

foto Sportovní ředitel Tomáš Rosický vystoupil 11. února 2020 v Praze na tiskové konferenci fotbalové Sparty Praha před zahájením jarní části sezony.

Praha - Sportovní ředitel fotbalistů Sparty Tomáš Rosický nechce přivádět hráče za každou cenu. Letenské v zimní pauze posílili pouze Lukáš Hušek z Leicesteru, který zatím bude působit v rezervním týmu, a Filip Souček z Opavy, jenž stráví jarní část soutěže na hostování ve slezském celku. Rosický současnému týmu věří, přestože nevyloučil, že Sparta do konce zimního přestupového období možná ještě někoho přivede.

"Měli jsme okruh vytipovaných hráčů, které jsme chtěli, což nám z určitých důvodů nevyšlo. Nebudeme se pouštět do přestupů za každou cenu jenom proto, abychom nějaký udělali. Máme dobré hráče, u nichž věříme, že se nadále budou zlepšovat a že budou dobře fungovat v týmu," řekl Rosický na tiskové konferenci.

"Co se týká stávajícího kádru, chceme mít mladý tým, který spolu bude růst a bude dobře doplněný o starší hráče. Tým, který tady momentálně je, je velice silný. Těm klukům, co tady jsou, věřím. Věřím, že v sobotu, až přijdeme na fotbal (proti Liberci), tak to ukážou," uvedl devětatřicetiletý funkcionář.

Sparta je po 20 kolech podzimní části čtvrtá s pětibodovou ztrátou na druhou Plzeň. Na vedoucí Slavii má dokonce manko 21 bodů. Rosický ví, že v jarní části musí Letenští předvádět lepší výkony.

"Všichni si to uvědomujeme. Ať už ze strany vedení, hráčů i trenérského štábu. Naši fanoušci hráčům a nám vytvářeli velmi dobré prostředí a podporu. Doufám, že to bude pokračovat. Ale stejně tak si uvědomujeme, že musíme ukázat, že cesta je správná. To se potvrdí jenom výsledky a výkony," konstatoval Rosický.

Sparta se v zimní pauze zajímala o záložníka Patrika Hellebranda ze Slovácka a obránce Mohameda Tijaniho z Jihlavy. Oba ale skončili ve Slavii. "O Hellebranda jsme také měli zájem, ale tam to bylo jednoduché. Nebudeme se pouštět do žádných finančních závodů," prohlásil Rosický.

Na rozdíl od Hellebranda byl Tijani velice blízko přestupu na Letnou. Z transferu nakonec sešlo, jelikož neprošel lékařskou prohlídkou. "Když jsme se bavili o pozici stopera, Tijani byl z toho klubka námi vysledovaných hráčů naše priorita. Ale bohužel u nás neprošel zdravotní prohlídkou. Pro nás to byl dlouhodobý plán, chtěli jsme ho na dlouhou dobu. Rizika jeho omezení jsou velká natolik, že jsme se rozhodli ten transfer neudělat," vysvětlil Rosický.

Na zisk další možné posily má Sparta stále čas, zimní uzávěrka přestupů je 22. února. "Kádr v tuto chvíli uzavřený není. Pokud se nám naskytne dobrá příležitost na dobrého hráče, budeme aktivní," řekl Rosický.

V přípravě zaujal jednadvacetiletý záložník Jan Fortelný, který strávil podzim na hostování v druholigové Jihlavě. "Je to hráč, se kterým jednoznačně počítáme do budoucna, proto s námi šel do přípravy. Poslední půlrok v Jihlavě udělal 'Forty' velký výkonnostní vzestup," uvedl někdejší hráč Sparty, Dortmundu a Arsenalu.

"Co se týká jeho vytížení a dalšího zlepšování, je pro něj lepší, aby zůstal ještě půlrok v Jihlavě a nasbíral cenné zkušenosti, protože teď udělal dopředu velmi dobré kroky. Počítáme s tím, že se nadále bude zlepšovat. A že se k nám v létě připojí do kádru jako plnohodnotný hráč," řekl Rosický.

Naopak nejasná je budoucnost jiného záložníka Guélora Kangy, s 10 brankami jednoho ze čtyř nejlepších střelců podzimní části. Devětadvacetiletému Gaboňanovi skončí po sezoně smlouva. "S Guélorem se bavíme. Může se stát, že nás opustí, nebo že zůstane. Obě varianty jsou momentálně ve hře. Nebojím se o Guélorovu motivaci do jarní sezony, protože buď si hraje o kontrakt tady, nebo někde jinde," konstatoval Rosický.

Ani jeho případný odchod by ale podle Rosického Spartu nepoznamenal. "Kdyby Guélor od nás odešel, dlouhodobý plán na jeho pozici je zcela jasný. I s tím, že je to jedna z pozic, kde nás momentálně určitě nebude tlačit bota, protože se nám vrátil Bořek (Dočkal), který tuhle pozici může hrát. Dorůstá nám mladý Karabec a můj názor je, že tam do budoucna skončí Adam Hložek. Je to jedna z pozic, kterou budeme mít vždycky dobře obsazenou," prohlásil Rosický.

Nechci se upínat k Dočkalovi jako ke spasiteli, řekl trenér Jílek

Hlavní trenér Václav Jílek (vpravo) a sportovní ředitel Tomáš Rosický vystoupili 11. února 2020 v Praze na tiskové konferenci fotbalové Sparty Praha před zahájením jarní části sezony. Trenér fotbalistů Sparty Václav Jílek si pochvaluje návrat kapitána Bořka Dočkala. Podle něj bude jednatřicetiletý reprezentační záložník vůdčí osobností na hřišti, která na podzim Letenským chyběla. Jako ke spasiteli se však k němu nechce upínat.

"Jeho přínos by měl v první řadě ležet na hřišti klidem na balonu, herní kreativitou a kvalitou, určitým usměrňováním hry a případným řešením ve finální fázi. Tam leží gró jeho přínosu," řekl Jílek na tiskové konferenci.

"Určitě je to ale hráč, který má přesah hlavně směrem ke kabině. Je to hráč, který má obrovské zkušenosti. Pro mě je hlavně důležité, že se je snaží zúročit ve prospěch týmu a kabiny. Tam vnímám další rozměr jeho důležitosti," uvedl třiačtyřicetiletý kouč.

Sparta prožila rozporuplný podzim. Po 20 kolech je čtvrtá s pětibodovým mankem na druhou Plzeň. Na Slavii ztrácí dokonce 21 bodů.

"Byla utkání, ve kterých je potřeba, abychom je zvládali, a ve kterých jsme měli navrch. Možná tam chyběla vůdčí osobnost a jednoznačný pokyn organizace na hřišti, protože z pozice trenéra ne vždycky můžete všechno ovlivnit. Je důležité, aby někdo takhle na hřišti fungoval. Určitě v podobě Bořka si myslím, že tam tato role může přejít na něho," prohlásil Jílek.

"Nechtěl bych se ale upínat k Bořkovi jako ke spasiteli, který vyřeší veškeré problémy. Určitě to tak není. Vrací se nám hráč, který měl zdravotní problémy, a hráč, který má obrovskou herní kvalitu. Pokud se bude cítit na hřišti dobře, pak bude týmu dávat daleko víc jak z herní, tak organizační pozice. Není to hráč, který by se za něco schovával. Cítí jednoznačnou zodpovědnost za tým a konečný výsledek," konstatoval někdejší kouč Olomouce.

Dočkal se vrátil do Sparty před rokem v únoru z čínského klubu Che-nan Ťien-jie. Za Letenské však stihl odehrát jen tři ligová utkání, než si vážně zranil achilovku, kvůli níž podstoupil dvě operace. Znovu si zahrál až na konci ledna v přípravném utkání s Ústím nad Labem, kdy odehrál poločas. Další dva starty si připsal na soustředění ve španělské Marbelle, v nichž odehrál 69 a 78 minut.

"Bořek určitě připravený je. Ukázal to i v zápasech, byť je neodehrál celé. Vždycky měl minutáž maličko zkrácenou. Bavíme se o tom, že je připravený hlavně do první poloviny utkání nebo minimálně do dvou třetin. Při opakovaných zápasech možná ještě nějaký deficit cítit bude. Musíme být opatrní i vzhledem k případným dalším komplikacím a samozřejmě vzhledem k tomu, aby to fyzicky zvládal," řekl Jílek.

"Žádné nižší nároky než ostatní hráči mít nebude. Bude mít od nás stejné požadavky. Zatím je schopen je třeba plnit jen po určitou část utkání. Bude otázka, jak se to bude vyvíjet dál. Věřím, že jeho kondiční a fyzická připravenost bude pořád lepší a lepší. Dělá pro to maximum stejně jako všichni členové realizačního týmu. Vidím to dobře," uvedl Jílek.

Mladík Souček přestoupil do Sparty, jaro ještě stráví v Opavě

Fotbalista Filip Souček přestoupil z Opavy do pražské Sparty, s níž podepsal smlouvu do konce roku 2023. Jarní část této sezony devatenáctiletý záložník ještě stráví na hostování ve slezském týmu. Oba kluby o tom informovaly na svých internetových stránkách.

"Filip je mladý a talentovaný záložník, který má předpoklady hrát jednou ve Spartě důležitou roli. Má dobrý pohyb, je agresivní v soubojích, poctivý v defenzivě, podporuje i útočnou fázi, chce hrát s míčem. Po ztrátě balonu ihned pracuje na tom, aby jeho tým získal míč co nejdříve zpět. To jsou vlastnosti, které se nám líbí," uvedl sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický.

"Pro Filipův vývoj je momentálně nejdůležitější, aby dodělal školu a pravidelně nastupoval, proto ještě zůstane na hostování v Opavě," dodal bývalý reprezentační kapitán.

Souček patří k talentům českého fotbalu. Opavský odchovanec debutoval v lize na konci minulé sezony a v tomto ročníku už začal nastupovat pravidelněji. Celkem má v nejvyšší soutěži na kontě 15 startů.

"Spartu sleduju odmala, je to pro mě nejlepší český klub. Je to naprosto nepopsatelný pocit podepsat smlouvu v takovém klubu. Jsem v lize teprve půl roku a ohromně si vážím toho, že dostávám takovou šanci," uvedl Souček.

"Je to určitě dobře, že ještě zůstávám v Opavě, budu mít větší prostor hrát. Navíc se mi blíží maturita, kterou bych rád dokončil, a pak bych s čistou hlavou v létě přišel do sparťanské kabiny," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď