Nebezpečí lavin v Krkonoších po sněžení vzrostlo na druhý stupeň

foto Ilustrační foto - V Kotelních jamách v Krkonoších sjela 21. března 2019 odpoledne lavina. Nikoho nezavalila a s největší pravděpodobností ji nikdo neodřízl, sjela vlivem slunečného počasí.

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Lavinové nebezpečí v Krkonoších po sněžení dnes vzrostlo na druhý stupeň z pětibodové škály. Za posledních 24 hodin na horách napadlo kolem 30 centimetrů sněhu. "Na hřebenech Krkonoš je 40 až 70 centimetrů sněhu," uvedl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné. Druhý lavinový stupeň platí i v polské části Krkonoš.

Kvůli epidemii koronaviru je od 27. prosince z nařízení vlády zastaven provoz lyžařských areálů a dalších turistických služeb. Pohyb turistů po horách pěšky či na běžkách nijak omezen není.

Běžkaři mají podle portálu bilestopy.cz ve středních a východních Krkonoších k dispozici desítky kilometrů upravených stop. Vyrazit mohou například na Černou horu, na Horní Mísečky, do Malé Úpy, Žacléře či Velké Úpy. Upravené tratě jim nabídne i sportovní areál Vejsplachy u Vrchlabí. Na hřebeny se turisté mohou dostat kabinovou lanovkou z Janských Lázní na Černou horu. Využít mohou i lanovku na Sněžku, která lyže nepřepravuje.

Sněžit v Krkonoších začalo ve středu odpoledne a nejvíce sněhu napadlo v asi dvouhodinovém intervalu před půlnocí. Například u hřebenové Luční boudy dnes ráno leželo asi půl metru sněhu. Na Černé hoře a v Obřím dole leželo podle dat automatických měřicích stanic asi 65 centimetrů sněhu. Polská horská služba varovala, že v závějích může být až 90 centimetrů sněhu. Turisté by na strmých a zledovatělých stezkách měli používat mačky.

Sníh padal při silném severozápadního větru, takže více ho leží na závětrných svazích a ve žlabech. Na severních svazích sníh napadl na několika centimetrovou vrstvu takzvaného hranatého sněhu z prvního sněžení. "Vlivem silného větru se vytvořily desky z navátého sněhu. Zde je stabilita sněhové pokrývky nízká. Dnes bude dál sněžit, mohou se vyskytnou deskové laviny," uvedl Dlouhý.

Uvolnění laviny je podle něj možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, zejména na strmých svazích. "Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl Dlouhý.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním lavina v Krkonoších zabila na konci prosince 2008 šestatřicetiletou skialpinistku, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 27. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 -1°C

Celá předpověď