Turecko odmítá spojovat případ Gülena s vraždou Chášukdžího

foto Turecký duchovní Fethullah Gülen.

Ankara - Turecko vyloučilo, že by se dohodlo se Spojenými státy na tom, že přibrzdí vyšetřování vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího a Spojené státy mu na oplátku vydají muslimského duchovního Fetullaha Gülena, který podle Ankary předloni stál za nezdařeným pokusem o převrat. Turecko odmítá případy spojovat, napsala dnes agentura Reuters.

Americká televize NBC ve čtvrtek informovala, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa hledá cesty, jak dostat Gülena z USA, a přesvědčit tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ke zmírnění tlaku na Saúdskou Arábii kvůli vraždě Chášukdžího.

Nejmenovaný vysoce postavený turecký činitel dnes uvedl, že otázka vyhoštění Gülena z USA a vyšetřování, kdo stál za říjnovou vraždou Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, jsou dvě různé záležitosti. "Turecko nikdy nenabídlo, že přibrzdí vyšetřování Chášukdžího případu výměnou za vyhoštění Gülena," řekl. "Nemíníme zasahovat do vyšetřování Chášukdžího vraždy výměnou za politickou nebo právní protislužbu," dodal.

Turecký prezident Erdogan má za to, že příkaz k vraždě Chášukdžího přišel z nejvyšších pater saúdskoarabské královské rodiny. Washington ve čtvrtek oznámil, že na 17 Saúdských Arabů údajně zapletených do vraždy hodlá uvalit sankce. Tyto tresty se však nebudou týkat nikoho z vlády v Rijádu, která je důležitým americkým ekonomickým a bezpečnostním spojencem, upozorňuje Reuters.

Erdogan opakovaně požaduje, aby Washington vydal Gülena, který jakoukoliv spojitost s nezdařeným pučem z léta 2016 odmítá. Ve Spojených státech žije od roku 1999. Američtí představitelé tvrdí, že soudy pro případné vyhoštění tohoto 77letého duchovního potřebují dostatek důkazů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 21:00 26°C

Celá předpověď